foto: newsroom.fb.com

Spoločnosť Facebook reaguje na nárast prípadov odcudzenia a zneužitia identity zavedením dvoch nových ochranných funkcií, ktoré zabránia zneužívaniu cudzích profilových fotografií. Čo to pre nás znamená?

Facebook je miesto, kde sa stretávajú milióny, ba dokonca miliardy ľudí zo všetkých kútov sveta. Nie je preto divu, že v tak obrovskom množstve užívateľov sa nájdu aj takí, ktorí nemajú so svojim profilom zrovna najčistejšie úmysly. Reč je o podvodníkoch, ktorí kradnú identitu náhodne vybraným ľuďom a pod touto falošnou identitou potom kontaktujú svoj cieľ, najmä kvôli získavaniu osobných informácií. Ak sa totiž prezentujete ako mladý podnikateľ či sexi obchodníčka, všetky podobné podvody sa vykonávajú oveľa jednoduchšie. Teda až doteraz.

Spoločnosť Facebook nedávno spustila dve nové funkcie, ktoré majú za cieľ výrazne zredukovať zneužívanie profilových fotografií nič netušiacich ľudí z úplne iného konca planéty. Po novom totiž budú mať sami užívatelia plnú kontrolu nad tým, kto môže sťahovať a zdieľať ich profilovú fotografiu. Hoci sú tieto služby momentálne dostupná iba v Indii kvôli testovaniu a vychytávaniu nedokonalostí, onedlho by sme sa ich mali dočkať už aj my a spolu s nami celý zvyšok sveta.

unilad.co.uk

Ako to celé bude vlastne fungovať?

Facebook nazval tieto dve nové funkcie ako „Ochrana profilovej fotografie“ (Profile picture guard) a „Dizajn profilovej fotografie“ (Profile picture design). Čo sa teda skrýva pod tými nič nehovoriacimi názvami? Funkcia Ochrana profilovej fotky vám umožní prevziať plnú kontrolu šírením vašej profilovej fotografie – vy sami si budete môcť určiť, kto môže sťahovať, zdieľať alebo posielať vašu fotografiu v Messengeri. V takejto podobe by sa samozrejme dala táto ochrana veľmi jednoducho obísť použitím tlačidla Print Screen. V spoločnosti Facebook však mysleli aj na takýchto špekulantov. Presne proti nim je totiž mierená druhá z týchto funkcií – Dizajn profilovej fotografie. Táto funkcia vám totiž umožní priamo vo vašom profile pridávať do vašej profilovej fotografie viditeľný grafický prvok (napríklad vodoznak s vašim menom), ktorý spraví vašu profilovú fotografiu unikátnou a znemožní tak podvodníkom, aby sa za vás vydávali alebo inak zneužívali vašu identitu.

Unilad.co.uk

Čo teda môžeme od tejto služby očakávať?

Podľa oficiálneho vyjadrenia Facebooku prinesie uvedenie týchto dvoch bezpečnostných funkcii nasledovné zmeny:

  1. Neznámi ľudia už viac nebudú mať možnosť sťahovať, zdieľať alebo šíriť vašu profilovú fotografiu v spravách na Facebooku.
  2. Ľudia, ktorých nemáte v zozname priateľov, nebudú mať možnosť na vašej profilovej fotografií kohokoľvek, vrátane ich samotných, označiť.
  3. Budeme sa zo všetkých síl snažiť zabrániť rôznym aplikáciam vytvárať screenshoty vašej profilovej fotografie, ktoré sú momentálne voľne dostupné v zariadeniach s operačným systémom Android.
  4. Okolo vašej fotografie sa objaví modrý rám so znakom štítu, ktorý bude vizuálnym indikátorom aktívnej ochrany vašej profilovej fotografie.

Geplaatst door Facebook Safety op woensdag 21 juni 2017

Myslíte si, že sú tieto opatrenia dostatočné? Vyjadrite svoj názor v komentári.

Pozri aj: Facebook predstavil novú možnosť reakcie na statusy či komentáre. Vieme, ako možno získať dúhu a čo vlastne znamená

Unilad.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)