Foto: Twitter (NeosKosmos)

Ak nefandíte pavúkom, tento obrázok vás zrejme neoslní.

Pre niekoho by to dokonca mohlo znieť ako hotová nočná mora. Na západe Grécka v meste Aitoliko, pokryli pavúky pláž obrovskou 300-metrovou pavučinou. Tá sa tiahne od niekoľkých stromov až k malej lagúne. V skutočnosti sa však nie je čoho obávať.

Pavúky, ktoré sú za tento skvost zodpovedné, patria do rodu Tetragnatha a vyznačujú sa svojím predĺženým vzhľadom. Napriek tomu, že táto scéna pôsobí desivo, pavúky nepredstavujú nebezpečenstvo pre ľudí. Bežne sa nachádzajú na území Európy, ale aj Spojených štátov. Ich prirodzené prostredie tvorí okolie vodných plôch a niektoré z nich majú aj schopnosť chodiť po vode.

Tieto pavúky nepredstavujú pre ľudí nebezpečenstvo ani nepoškodia miestnu flóru,“ uvádza biologička Maria Chatzaki. „Pavúky tu budú mať párty a krátko na to zomrú.“ Tiež poukázala na to, že niečo podobné sa nestalo prvýkrát a ide o úžasný fenomén, ktorý sa objaví raz za pár rokov.

Prečo sa to teda stalo? Podľa Marie Chatzaki ide o skvelé načasovanie a zhodu okolností. „Keď takéto zviera objaví miesto, kde je dostupné jedlo, vysoká teplota a dostatočná vlhkosť, vzniká ideálna príležitosť na to, aby tu vznikla masívna komunita,“ vysvetľuje biologička. Ide teda o populačnú explóziu pavúkov, ktorá však dlho nepotrvá. V princípe sa teda stretla halda pavúkov, ktorá sa celé dni prejedá hmyzom, pári sa a užíva si. Za to na nich vážne nikto ťažké srdce mať nemôže.

Miestni by im mali byť vďační, keďže hlavnú zložku ich jedálnička predstavujú komáre. Vieme si však predstaviť, že nie sú nadšení. Ak to však pavúkom, ktorí teraz pracujú na novej generácii, vydrží aspoň mesiac, miestni majú postarané o halloweensku výzdobu.

sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy