Foto: Carter Jones

Nenechajte sa zmiasť, Harry Potter strávil svoje detstvo pod schodami u Dursleyovcov. Narodil sa však v Godrikovej Úžľabine.

Tu predsa došlo aj k prvému stretu s Voldemortom a z Harryho sa stal chlapec, ktorý prežil. Historická stavba, o ktorej hovoríme, si zahrala práve dom v Godrickovej Úžľabine. Objavila sa v prvej časti Darov Smrti a v súčasnosti je na predaj. Je však o čosi drahším zberateľským kúskom, než replika lietajúcej metly či Olivanderov prútik. Dom sa nachádza v stredovekej dedinke Lavenham, v anglickom Suffolku.

Najbohatšia nekráľovská rodina v Anglicku, de Veresovci, vlastnila tento dom od 14. do 17. storočia. Hovorí sa, že kráľ Henrich VIII. raz zaplatil nemalé peniaze, aby mohol dom navštíviť počas svojej poľovačky v roku 1498. Podľa súčasných majiteľov, Tonyho a Jane Ranezettovcov, využili filmári pri tvorbe Darov Smrti rôzne digitálne efekty, aby dostali dom z jeho pôvodného miesta do fiktívnej Godrickovej Úžľabiny. „Štáb dorazil uprostred leta, bez hercov. Natočili dom spredu aj zozadu,“ povedal Tony pre The Telegraph v roku 2012. „Potom použili časti domu ako obrovské kusy 3D skladačky a vložili ho do ulice v Godrickovej Úžľabine.

História a pop kultúra domu na jeho hodnote rozhodne pridali. Má šesť spální, dve kuchyne, obývačku, jedáleň a určite má čím zaujať aj naďalej. Zadný dvor zahŕňa záhradu a vonkajšiu terasu. K pozemku taktiež patrí stará stajňa, záhradné chatky a vonkajšia kuchyňa. Dom sa Ranzettovci už raz pokúsili predať v roku 2012. Z neznámych príčin sa im to však nepodarilo. Dom je samozrejme veľkým pútačom pre turistov, a preto človek, ktorý si ho kúpi bude musieť byť vysporiadaný s množstvom zvedavých očí. A taktiež musí počítať s jeho sumou, ktorá sa vyšplhala na 995 tisíc libier, čo je v prepočte takmer 1 100 000 eur.

Pozri aj: Fantasy séria o Harry Potterovi má aj svoje muchy. Pozrite sa na zvláštne chyby, ktoré spravila Rowlingová v čarodejníckom svete

mentalfloss.com
Príbehy
0
Komentovať (0)