Foto: IMDB (Warner Bros.)

Svet Harryho Pottera sa naprieč rokmi stal nesmierne obľúbený. A aj po ukončení príbehu sa stále teší obrovskej popularite.

A môžeme svedomite potvrdiť, že táto popularita je oprávnená. Hovoríme o svete komplikovanom, premyslenom a čarovnom v doslovnom aj v prenesenom slova zmysle. Ale práve kvôli tomu, nakoľko je sofistikovaný sa dvíha pravdepodobnosť, že nastanú chyby a nezrovnalosti. A o tých sa nás rozhodol presvedčiť muž menom Bas Leijser. Ktoré z nich teda najviac bijú do očí? Poďte sa s nami pozrieť na miesta, ktoré netreba menovať.

My si dnes o nich povieme tak či tak. Skúste sa vcítiť do kože čarodejníka. Pravdepodobne poznáte minimálne 100 rôznych zaklínadiel. Niektoré z nich si vyžadujú perfektný prútik, iné zas precízne pohyby a koncentráciu. V knihách sa k nám nedostala informácia o tom, že by čarovanie malo byť vyčerpávajúce, alebo konzumovalo nejakú energiu. To znamenám, že ich môžete vyvolať nespočetné množstvo. Skúsení čarodejníci dokážu vyvolať zaklínadlo bez toho, aby ho vyslovili. Tak prečo by ste pri magickom súboji museli krvopotne udržiavať zaklínadlo? Najmä spôsobom, z ktorého je jasné, že ide o fyzicky namáhavú aktivitu.

Warner Bros.

Ako však tvrdí Rowlingová v knihe o Ohnivej Čaši, neodpustiteľné kliatby si vyžadujú množstvo koncentrácie a sily. Hovoril o tom aj Divooký Moody: „Všetci by ste teraz mohli vytiahnuť prútiky, namieriť ich na mňa a pochybujem, že by sa mi sotva spustila krv z nosa…“  Toto však nie je prípad väčšiny zaklínadiel. Harry bol nesmierne vyčerpaný po tom, čo niekoľkokrát skúšal vyvolať Accio, čo je celkom pochopiteľné, keďže sa o to pokúsil viac než sto krát. V knihách sa však nenachádza žiadny ďalší dôkaz o tom, že by vyvolanie zaklínadla malo nejaké obmedzenie.

Samozrejme čarodejníci ako Dumbledore dokážu udržať mocný štít, ktorý ich chráni pred prichádzajúcou kliatbou. Avšak pokiaľ neexistujú obmedzenia, v miestnosti plnej ľudí by bolo užitočnejšie vyvolať niekoľko zaklínadiel po sebe. To sa však nikdy neodohralo. Je to v podstate ten istý princíp, ako skutočný život. Na bojisku nemôžete strácať čas v dueli s jedným protivníkom. Jednoducho sa snažíte zatlačiť nepriateľov hrubou silou, no najmä chcete zredukovať ich počet.

Warner Bros.

Bas Leijser sa však pri tejto kritike nesnažil poukázať na nedokonalosť sveta. „Nechápte ma zle. Verím, že väčšina súbojov je maximálne v poriadku, narozdiel od niekoľkých chaotických scén, ktoré sú však v príbehu veľmi podstatné. Každopádne, Rowlingová mala vytvoriť svoj svet s o čosi väčšími obmedzeniami. Toto je veľká chyba.

Pozri aj: 12 drobných detailov, ktoré ste si v sérii Harry Potter pravdepodobne nevšimli

indy100.com
Príbehy
0
Komentovať (0)