https://sk.pinterest.com/pin/374643262725785925/

erik / / Ekológia
Prechod na elektrické automobily je snom snáď každého človeka, ktorému nie je životné prostredie ľahostajné. A hoci je úplná konverzia všetkých automobilov zatiaľ iba víziou budúcnosti, v Pekingu sa k nej tento rok plánujú o malý krôčik priblížiť.

Predstavitelia Čínskeho mesta Peking sa rozhodli razantne zakročiť proti neustále sa zhoršujúcej kvalite ovzdušia, ktorá v tomto veľkomeste znepríjemňuje život jeho obyvateľom a často je príčinou závažných chorôb dýchacích ciest či zápalov očí. Jednou z hlavných príčin tohto kritického stavu ovzdušia je bezpochyby automobilová doprava, ktorá každý deň vyprodukuje enormné množstvo toxických výfukových plynov. Akékoľvek obmedzenie motorových vozidiel v tomto takmer 22-miliónovom meste by však spôsobilo dopravný kolaps. Čo sa teda predstavitelia rozhodli spraviť?

Budúcnosť taxi služieb

Ak je v hre zdravie obyvateľov, peniaze pre predstaviteľov Pekingu zrejme nehrajú žiadnu úlohu. Inak sa totiž ani nedá vysvetliť kolosálna investícia takmer 9 miliárd Juanov (1,3 miliardy EUR), ktorá zabezpečí kompletnú konverziu jednej z najväčších taxikárskych flotíl na svete, tvorenú viac ako 70 000 benzínom poháňanými taxíkmi, na autá poháňané čistou elektrinou. Celý proces tejto konverzie je súčasťou programu na kontrolu znečistenia ovzdušia, ktorý vstúpi do platnosti v priebehu tohto roka. K podobnému kroku sa rozhodli aj menšie mestá, ako sú Shenzhen alebo Taiyuan, ktoré rovnako bojujú so znečistením ovzdušia.

ozziesaffa.blogspot.sk

Šetrné k životnému prostrediu, ale aj k peňaženkám

Hoci sa suma 1,3 miliardy eur zdá byť skutočne premrštená, výsledok naozaj bude stáť za to. Elektrické autá majú potenciál ušetriť prevádzkovateľom taxi služieb veľký obnos peňazí, ktorý by inak minuli na nákup benzínu a vzhľadom na pomalšie opotrebúvanie elektrického motora tiež znížia náklady na ich údržbu. Veľká časť z týchto peňazí pôjde tiež na vybudovanie komplexnej siete nabíjacích staníc. V prvom rade však takéto opatrenie zachráni mesto zo spárov znečisteného ovzdušia, ktoré sa v Pekingu bežne pohybuje za hranicou ohrozujúcou ľudské zdravie.

Tento krok ide ruka v ruke s rozhodnutím Čínskej vlády otvoriť svoj automobilový trh pre automobilky z celého sveta, a to v snahe prilákať na čínsky trh čo najväčší počet výrobcov elektrických áut. Podľa žurnálu Electrek je preto Čína v súčastnosti najväčším hráčom na trhu s elektrickými automobilmi. Po čínskych diaľniciach sa v súčasnosti premáva viac ako 600-tisíc takýchto vozidiel, čo je viac ako v celej Európe a USA dohromady. A onedlho k tomuto už teraz úžasnému číslu pribudne ďalších 700-tisíc.

Pozri aj: Čapovanou drogériou pre čistejšiu prírodu. V Trnave otvorili jedinečnú eko predajňu

interez.sk (Erik Vlčák), futurism.com


Komentovať (0)