Foto: Pixabay.com

Na Slovensku sme pozorovali dym z kanadských požiarov

Počas utorku sme si viacerí všimli, že najmä na západe nebola obloha jasná, no vyzerala ,,zadymene“. Zdanie naozaj neklamalo, keďže do našej oblasti prúdil dym z požiarov, ktoré sa vyskytovali ešte pred viac ako 10 dňami v oblasti Kanady. 

Napriek tomu, že koncentrácia dymu bola v ranných hodinách najvyššia v oblasti západného Slovenska, častice dymu boli detegované pomocou mikropulzného lidaru aj v Aerologickom a radiačnom centre SHMÚ v Gánovciach pri Poprade. Prvý krát bol dym zaznamenaný v ranných hodinách, okolo 6:00 UTC, 8:00 nášho času. Dym bolo možné pozorovať až do približne 10:00 nášho času, neskôr jeho pozorovanie prerušila nízka kopovitá oblačnosť. Dym sme zaznamenali v Poprade opäť od cca 14:45 do 16:00 vo výške cca 5500 metrov. Na satelitných snímkach bol dym pozorovateľný počas celého dňa, najlepšie ráno (satelitná snímka oa 6:00 UTC, 8:00 SELČ):

Foto: iMeteo.sk

Dôkazu toho, že ide skutočne o dym z Kanady sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch. Keďže sme vo výške 7200 metrov detegovali pomocou LIDARu aerosóly, ktoré však majú podstatne menšie častice ako klasická oblačnosť, mali sme podozrenie, že práve v tejto výške sa nachádza dym, ktorý má pôvod v Kanade. Zistili sme to pomocou modelu HYPSPLIT, ktorý prevádzkuje americká NOAA. Použitím modelu dokážeme zistiť spätnú trajektóriu vzduchu na niekoľko dní dozadu. Pomocou modelu sme zistili, že vzduch, ktorý sa nachádzal o 8:00 ráno v Poprade vo výške 7200 metrov naozaj pochádza z Kanady. 12. augusta 2017 o 20:00 UTC sa totiž nachádzal v oblasti štátu Alberta v Kanade, vo výške ca 1500 metrov. Pri pohľade na satelitné snímky z tohto času je jasne viditeľný dym v tejto oblasti, ktorý pochádza práve z požiarov.

Dym k nám cestoval tisícky kilometrov a pochádza z požiarov, ktoré horeli v oblasti kanadského štátu Alberta a Britská Kolumbia počas 12. a 13. augusta 2017. Za sebou má tak dlhú, takmer 10-dňovú cestu.

Dym, ktorý sa zatiahol nad oblohou Slovenska spôsobil, že obloha nebola modrá, no zadymená. Pri západe slnka sa zas obloha sfarbovala do hnedých farieb.

Článok vznikol v spolupráci s portálom iMeteo.sk

Pozri aj: Kryonika sa stáva realitou: V Číne zmrazili prvú ženu, ktorá zomrela na rakovinu pľúc. Vedci ju chcú v budúcnosti znova oživiť

iMeteo.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)