U nás zatiaľ deprivačné nádrže veľmi známe nie sú, to sa však môže čoskoro zmeniť.

Vzhľadom na uponáhľanú dobu sa liečba deprivačnými nádržami teší čoraz väčšej obľube. Aj keď je potrebných ešte niekoľko rokov výskumu, aby sa detailnejšie preskúmal ich účinok, myslíme si, že týchto 10+ vecí by ste o nich mali vedieť aj vy.

Psychedelické počiatky

Ako prvý deprivačnú nádrž zostrojil a na vlastnej koži vyskúšal neurológ John C. Lilly. V čase, keď svoj vynález zostrojil, experimentoval vedec aj s tvrdými drogami. Predtým, ako sa do deprivačnej nádrže uchýlil, užil zopár psychedelických látok, čo mu iste poskytlo jedinečný zážitok.

Prvé nádrže

V čase, keď sa nádrže začali využívať na liečbu, pacient sa nevznášal v slanej vode tak, ako dnes. Do nádrže museli ísť s kyslíkovou maskou, keďže vo vode bol ponorený človek celým telom. To znie ako poriadne klaustrofobický zážitok.

Teplota vody

Cieľom deprivačných nádrží je udržať človeka v pohodlí, teplota vody musí byť preto primeraná. Vo väčšine nádrží má preto teplotu približne 34 stupňov.

Suffer from anxiety? Try a sensory deprivation tank!…

Gepostet von Buoyant Spa am Dienstag, 14. November 2017

Vznášanie sa

Ako je možné, že sa človek v nádrži vznáša? Nuž, v deprivačnej nádrži siaha voda do výšky približne 30 centimetrov a je plná soli. Tým myslíme naozaj plná, údajne je v nej rozpustených až viac ako 450 kilogramov špeciálnych solí.

Zmysly

Deprivačné nádrže sú navrhnuté tak, aby otupili vaše zmysly, vrátane chuti, sluchu a čuchu. Okrem toho, v nádrži nič nevidíte ani nepočujete, čo má napomôcť tomu, aby sa človek úplne uvoľnil a zrelaxoval.

Ako plynie čas

Nie je určený presný čas, aký by ste mali v deprivačnej nádrži stráviť. Oddychujete v nej tak dlho, ako potrebujete. Niektorí užívatelia udávajú, že v nej dokážu stráviť aj celú noc.

Pokožka sa vám poďakuje

Možno si dámy pomysleli, že slaná voda im predsa poškodí pokožku a vlasy. Pravdou však je, že mnohí si procedúru chvália aj po tejto stránke.

Sensory Deprivation Tank-They're supposed to be AMAZING!! You're in salt water for 1-2 hours. Great for the body and…

Gepostet von Sandi Krakowski am Dienstag, 26. April 2016

Tma a ticho

V niektorých prípadoch sa relaxácia spája s meditačnou hudbou a stlmeným svetlom. Pravá deprivačná nádrž je však úplne bez svetla a je ponorená do absolútneho ticha.

Očakávania

Deprivačná nádrž nie je zázračný všeliek a výsledok závisí do značnej miery práve od vašich očakávaní. Avšak vzhľadom na to, že žijeme v rýchlom svete plnom podnetov, deprivačná nádrž má za úlohu otupiť naše zmysly, spomaliť mozog a naše celkové tempo. Údajne pobyt v nádrži redukuje stres a úzkosť. Niektorí ľudia dokonca udávajú, že im nádrž pomohla lepšie zvládať príznaky depresie a posttraumatickej stresovej poruchy. Samozrejme, na to nestačí jedno ponorenie sa do vody, potrebná je dlhodobejšia terapia.

Úľava od bolesti

Nádrže si pochvaľujú aj pacienti trpiaci chronickými bolesťami a migrénami. Vznášanie sa prináša úľavu od bolesti a uvoľňuje svalové napätie.

Liečba závislosti

Značné nápomocná je nádrž aj v prípade, ak sa jedinec lieči zo závislosti. Odstránené sú totiž všetky distraktory a myseľ sa tak môže upokojiť a uvoľniť.

Kreativita

Pobyt v deprivačnej nádrži si pochvaľujú aj umelci, ktorí potrebujú opäť nakopnúť kreativitu. Stav mysle počas vznášania sa by sa totiž dal prirovnať k stavu, ktorý nastáva tesne pred tým, ako zaspíte.

Riziká

Ako žiadna iná metóda, ani táto sa nezaobíde bez istých rizík. Niektoré štúdie uvádzajú, že vo vode sa napriek soli môžu udržiavať mikróby. Na čistenie sa totiž nevyužívajú látky, ako napríklad chlór, je preto dôležité vybrať si zariadenie, ktoré máte overené.

Halucinácie

Vzhľadom na to, že v nádrži dochádza k otupeniu zmyslov, mozog potrebuje ich nedostatok nejako kompenzovať. Nie je preto ničím výnimočným, ak má jedinec v nádrži zrakové halucinácie.

Neskúšajte doma

Aj keď to môže znieť lákavo, neskúšajte to doma. Napriek tomu, že terapia v deprivačnej nádrži nie je práve lacnou záležitosťou, je lepšie zveriť sa do rúk odborníka.

Ak by vás terapia v deprivačných nádržiach zaujímala, sú dostupné už aj u nás na Slovensku.

Pozri aj: Týchto 10 filmov vám priblíži psychické ochorenia lepšie, než ktorákoľvek učebnica

list25
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať