Foto: Wise, Abel, Kaehler (KIPAC/SLAC)

Vedci objavili v Mliečnej ceste hviezdu, ktorá stará takmer ako vesmír.

Vesmír vznikol približne pred 13,8 miliardami rokov. Môžeme teda povedať, že toto sú počiatky času. Vedcom sa teraz podarilo v Mliečnej ceste objaviť hviezdu, ktorá je takmer rovnako stará. Podarilo sa ju objaviť austrálskym astronómom a nesie názov SMSS J160540.18–144323.1. Hviezda by nám toho mohla veľa povedať o počiatkoch vesmíru. Vedci svoj objav opásali v štúdii publikovanej vo vedeckom časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál SME, ide o červeného obra, pre ktorého je veľmi pozoruhodný jav, že sa v ňom nachádza mimoriadne nízke množstvo železa. Práve tento je fakt je však indikátorom prastarého pôvodu tejto hviezdy. Malé množstvo železa, ktoré sa v nech nachádza, získala hviezda zo staršej zaniknutej hviezdy. Nachádza sa ho tu len jedna čiastočka na 50 miliárd iných, čo vedci prirovnávajú ku kvapke vody v olympijskom bazéne.

Dôkaz, že je prastará

Hviezda je vzdialená 35-tisíc svetelných rokov od Zeme a nachádza sa na opačnom konci Mliečnej cesty. Dôvod, pre ktorý je táto hviezda tak „chudokrvná“ je fakt, že pochádza takmer z počiatku všetkých čias. Prvé hviezdy sa totiž skladali iba z tých prvkov, ktoré vznikli po Veľkom tresku. Išlo teda napríklad o vodík, hélium a stopy ďalších ľahkých prvkov. Železo a ďalšie ťažko prvky začali vznikať v jadrách hviezd až v ďalšej epoche.

Keď sa tieto hviezdy dostali do fázy supernovy a zanikli, rozšírili železo do okolitého vesmíru. Takto sa zrejme k svojej troške dostala aj SMSS J160540.18–144323.1. Táto hviezda momentálne spaľuje svoje posledné zbytky vodíka, čo znamená, že sa radikálne približuje k istému zániku. Hviezdy staré ako táto už zrejme ani neexistujú a tak ide o veľmi významný objav, ktorý by nám mohol prezradiť viac o počiatkoch vesmíru, ako aj o prvých hviezdach.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články