Reprofoto (Interez.sk)

branči / / Lokál
Dobrá spoločenská hra nikdy nevyjde z módy.

Spoločenské hry na doma, pre deti, no aj pre seniorov. Pri týchto hrách sa zabaví celá rodina. Vianoce sú už pomaly tu a my vám postupne budeme predstavovať zaujímavé a hlavne neotrepané darčeky, ktorými môžete potešiť svojich blízkych. Myslíme si, že dobrá spoločenská hra je jasnou voľbou. Oproti technológiám rozdeľujúcich ľudí, sú práve spoločenské hry jednou z vecí, ktorá robia presný opak – spájajú ich.

Dnes pre vás skúsime vybrať tie najzaujímavejšie spoločenské hry. Niektoré z nich hrávame pravidelne, či už v našej redakcii či doma so svojimi blízkymi.

Spoločenská hra Dixit

Foto: Wikimedia.org

Našou prvou voľbou v tomto výbere je nami veľmi dobre otestovaná hra Dixit. Dixit je zameraná na predstavivosť a každého upúta svojimi kartičkami s krásnymi ilustráciami, ktoré sa dajú opísať snáď tisíc slovami, príbehmi a frázami. Ten, kto túto hru pozná a má ju zakúpenú, môže svojich blízkych potešiť rozšírením základnej hry o 84 kariet.

Zjednodušené pravidlá v dvoch vetách: Cieľom hry je čo najoriginálnejšie opísať kartičku, ktorú má daný hráč na ruke. Ostatní hráči potom musia podľa opisu vybrať jednu kartu, ktorá najviac súvisí z opisom.

Dobble


Návyková klasika Dobble, ktorá nikdy neomrzí je naozaj pre všetkých. Tak, ako sa na nej zabavia deti, zabaví aj tínedžerov a dokonca aj dospelákov.

Zjednodušené pravidlá v dvoch vetách: Cieľom je nájsť spoločný symbol na dvoch kartách rýchlejšie, ako váš spoluhráč. Ten, kto má lepší postreh, vyhráva.

Kvízové hry

Ak bažíte po vedomostiach, máte radi krížovky a hlavne vás bavia kvízy, určite siahnite po vedomostných a náučných hrách. Týchto spoločenských hier je neúrekom. Ak poznáte sériu spoločenských hier Európa – otázky a odpovede a Slovensko- otázky a odpovede a bavia vás, určite si pozrite aj iné vedomostné hry, napríklad hru iKnow či sériu hier Poznáš Bratislavu?, Poznáš Tatry? a Poznáš Európu?.

V Kocke!

Ak nemáte radi hry, ktoré sa hrajú hodiny, hra V Kocke! vás možno zaujme. Desaťminútová hra na precvičenie pamäti a vedomostí sa dá  zakúpiť v rôznych tematických verziách.

Zjednodušené pravidlá v dvoch vetách: Cieľom hry je si zapamätať toho počas pár sekúnd, čo najviac. Ten, kto počas 10 minút odpovie na najviac otázok, vyhráva.

Černé historky

Máte radi hádanky a detektívne príbehy? Pri týchto historkách nebudete veriť, že sa skutočne stali. Potom možno Černé historky sú práve pre vás. Ak ste už niekedy túto hru hrali, možno oceníte nové verzie a rozšírenia tejto hry s novými príbehmi.

Zjednodušené pravidlá v dvoch vetách: Jeden z hráčov dostane kartičku a ako jediný z hry pozná celý príbeh. Ostatní hráči musia na základe indície a pomocou otázok zistiť, ako sa celý príbeh naozaj stal.

Civilization

Aj vy ste niekedy hrávali legendárnu počítačovú sériu Civilization? Potom je táto hra na podobných princípoch, pre vás ako stvorená.

Zjednodušené pravidlá v dvoch vetách: V hre vediete národ a musíte zvíťaziť nad súpermi. Ten, kto je najlepší vodca, získa prevahu a vytvorí nezmazateľnú stopu v histórii.

Bang!

Táto kartová hra na motívy divokého západu v roku 2004 vyhrala cenu Origins Award za najlepšiu hru a najlepšiu grafiku. Ak ju už máte doma, môžete potešiť svojich blízkych rozšíreniami, ktorých je naozaj veľa.

Zjednodušené pravidlá v dvoch vetách: Každý si vyžrebuje aj postavu, ktorá má zvláštne schopnosti a určitý počet životov. Podľa vylosovanej postavy, potom musíte zabiť buď šerifa, odpadlíka, pomocníka šerifa alebo banditov.

Únikové hry

Foto: Pixabay.com

Boli ste už niekedy v únikovej miestnosti? Ak áno, určite poznáte ten adrenalín a napätie, ktoré ste počas hry zažili. Na podobnom princípe existuje aj séria únikových hier s rôznymi nevšednými a napínavými situáciami.

Zjednodušené pravidlá v dvoch vetách: Cieľom hry je uniknúť. Pomocou hádaniek a rôznych úloh musíte za 60 minút nájsť správne kľúče a dostať sa na slobodu.

Malý princ: Udělej mi planetu!

Hru o Malom princovi sme síce nehrali, no už svojim názvom a tématikou nás veľmi zaujala. Veď kto nečítal malého princa a nezamiloval si ho? Z popisku hry Martinusu vyzerá naozaj zaujímavo „Malý princ je krásna rodinná hra s pôvodnými ilustráciami od známeho Antoina de Saint-Exupéryho. Hra je určená nielen pre fanúšikov knihy. Ak ste spomínanú knižku čítali, určite si spomeniete na ovečku, hada, slona, samozrejme nechýba ani líška a mnohé ďalšie postavy. Body môžete získať prostredníctvom postáv, kde môžete stretnúť kráľa, pijana, astronóma – podobne ako v knižnej predlohe. Veľký pozor si však musíte dávať na baobaby a sopky, pretože vám znížia počet bodov.“

Zaklínač

Dobrodružná hra Zaklínač sa odohráva vo svete známom z videohier a zo ságy o Zaklínačovi poľského spisovateľa Andrzeja Sapkowského. Ak máte radi dobrodružné hry a fantasy, Zaklínač je pre vás ideálnou voľbou.

Pozri aj: Absurdita moderného sveta v ilustráciách. Taliansky umelec svojou ďalšou tvorbou nastavuje kruté zrkadlo dnešnému svetu

0
Komentovať (0)