Foto: Imperial War Museums

Počas studenej vojny sa zbrojilo neustále, no ku žiadnemu reálnemu konfliktu našťastie nedošlo.

Avšak varovania pred možnosťou konfliktu boli úplne všade. A Veľká Británia sa týmto varovaniam tiež nevyhla. V 80. rokoch minulého storočia obdržala každá domácnosť v Británii brožúru, ktorá informovala o tom, ako by sa mal človek správať v prípade nukleárneho útoku. Britské múzeum s názvom Imperial War Museum pripravuje výstavu, ktorá má zahŕňať protivojnové aktivity od 1. svetovej vojny až po dnešok. Súčasťou tejto výstavy má byť aj spomínaná brožúra.

Brožúra dostala názov Protect and Survive, teda Chrániť a prežiť. Ide o veľmi fascinujúci dokument, ktorý mapuje istý časový úsek a skutočnosť, že ľudia sa v týchto časoch nukleárneho útoku naozaj obávali. Okrem zaujímavých a veľavravných ilustrácii sa nachádzajú v brožúre aj užitočné rady.

IWM
IWM
IWM
IWM
IWM
IWM

Čo robiť pred výbuchom?

Pokiaľ viete, že má nastať nukleárny výbuch, ste samozrejme vo výhode, no s najväčšou pravdepodobnosťou už toho veľa nestihnete. Preto sa vykašlite na zbytočnosti a prejdite rovno k naskladneniu zásob. Tie zahŕňajú trvanlivé jedlo, baterky a batérie, vodu či vysielačky. Taktiež by ste mali mať vytvorený plán podľa ktorého sa s vašou rodinou zariadite. Aspoň tak zneli pokyny. Musíte vedieť ako sa nájdete, keď sa rozdelíte a podobne. Mali by ste mať nazhromaždené všetky informácie o pohotovostných službách vo vašom okolí a taktiež o budovách na mieste, v ktorom žijete. Studená vojna je už síce dávno preč, no v prípade núdze sa tieto informácie dajú využiť aj dnes. Väčšina výškových budov má totiž pivnice, ktoré sú ideálnym miestom na skrýšu.

Pexels

Čo robiť počas výbuchu?

Počas výbuchu už je neskoro na modlitby či skúmanie ničivej scenérie. Je však veľmi dôležité, aby ste mali prístup k informáciám či už prostredníctvom rádia, vysielačky alebo televízie. V priaznivom prípade aj internetu. V prípade útoku si musíte promptne nájsť miesto vhodné na úkryt, ktorým môže byť napríklad práve spomínaná pivnica. Čo sa týka úkrytu na povrchu, najideálnejšou voľbou sú budovy postavené z tehál či ešte lepšie z betónu, pretože majú najlepšie odtienenie pred žiarením.. V úkryte by ste mali zotrvať minimálne 24 hodín.

Pexels

Čo robiť ak ste počas výbuchu vonku?

Nepozerajte sa priamo na výbuch, keďže záblesky, pretože vás môžu oslepiť. Nájdite si úkryt. Pokiaľ sa vám to nedarí, ľahnite si na zem a hlavu si zakryte rukami. Schovajte sa však čo najskôr ako to pôjde, keďže vietor dokáže rádioaktívne látky rozniesť aj do vzdialenosti stoviek kilometrov. Ak je to možné, zbavte sa svojho oblečenia a zanechajte ho v plastovom vreci čo najďalej od miesta vášho výskytu. Poslednou vecou, no rozhodne nie najmenej dôležitou, je sprcha. Dôkladne sa poumývajte mydlom, no určite nie kondicionérom. Ten totiž môžu viazať vo vlasoch rádioaktívne látky. Ak si chcete pozrieť ďalšie podrobné rady ako sa ochrániť v prípade nukleárneho výbuchu, prečítajte si tento článok, ktorý sa problematike podrobne venoval.

Pexels

Pozri aj: 2500-krát ničivejšie ako Hirošima či Nagassaki. Toto je 12 najväčších jadrových výbuchov na našej planéte, za ktorými stojí človek

indy100.com, iwm.org.uk
Uložiť článok

Najnovšie články