Foto: wikimedia.org

Kvôli nepokojom, ktoré sú v dnešnom svete na každodennom poriadku, sa naskytajú otázky čo robiť a čo nerobiť v prípade jadrového konfliktu.

O možnej jadrovej vojne sa toho napísalo už viac než dosť. Mnohí ľudia ju však začali spomínať najmä v tomto období, keď sa severokórejský vodca opätovne vyhráža svetu začatím jadrového konfliktu. Ak by k tomu skutočne došlo, následky pre celý svet by boli zničujúce. 

Nukleárna vojna je z pochopiteľných dôvodov veľmi aktuálna téma, ktorá zaujíma veľkú časť obyvateľstva. Na celom svete sa nachádza približne 14900 jadrových zbraní, z ktorých väčšinu vlastní USA a Rusko. Niektoré sú silnejšie, iné slabšie, no aj výbuch tej najslabšej dokáže po sebe zanechať desivé a ničivé stopy. Keďže samotnému výbuchu jednotlivec asi len ťažko zabráni, mali by sme vedieť, čo robiť po ňom. Alebo presnejšie – čo nerobiť.

wikimedia.org

Najhoršia vec, ktorú môžete urobiť

Možno to bude znieť veľmi čudne, no okrem toho, že po výbuchu atómovej bomby by ste sa nemali skrývať do auta, určite by ste tiež nemali používať kondicionér na vlasy. Je viac ako pravdepodobné, že ak by sa niečo takéto stalo, asi by ste sa snažili zachrániť seba a svojich blízkych všetkými možnými spôsobmi a neuvažovali by ste nad tým, či si idete umyť hlavu. Väčšina ľudí v Spojených štátoch, ale aj v okolitých krajinách, si však zhromažďuje potraviny a zásobuje svoje bunkre, do ktorých sa môže skryť počas zlej situácie. Ak máte aj vy doma takéto miesto, hneď tam choďte a kondicionér vyhoďte.

wikimedia.org

Prečo nie je kondicionér vhodný?

Guam, územie patriace USA, ktoré bolo nedávno terčom vyhrážok zo strany Severnej Kórey, vydalo pokyny a informácie ohľadom jadrového útoku. Spomína to, aké smrteľné následky použitie týchto zbraní má a takisto nechýbajú ani dôležité informácie, ako sa ochrániť. Okrem základných informácií však dodáva, že by ste nemali používať kondicionér na vlasy, pretože na seba viaže rádioaktívny materiál, ktorý sa neskôr ťažko z vlasov vymýva.

Kondicionér je teda počas atómového výbuchu presným opakom toho, čo inak naznačuje. Zdravý lesk vlasov vám bude v takýchto podmienkach úplne nanič, dokonca vám môže spôsobiť vážne komplikácie, ba až smrť. Odborníci namiesto používania kondicionéru odporúčajú, aby ste si vlasy umývali pomocou vody a väčšieho množstva mydla. Tak jednoducho spláchnete väčšinu rádioaktívnych častíc, ktoré sa vám vo vlasoch môžu zachytiť.

Odborníci však takisto odporúčajú, aby ste odstránili aj vrchnú vrstvu oblečenia, ak ste sa počas výbuchu nachádzali vonku. Môžete sa tak zbaviť až 90% rádioaktívneho materiálu a predísť desivej chorobe z ožiarenia.

Pozri aj: Ak by vybuchla atómová bomba vo vašej blízkosti, toto by ste mali spraviť, aby ste prežili

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )