foto: Unsplash

Spánok počas letu lietadlom môže byť veľmi nebezpečný.

Pocit únavy a prichádzajúci spánok nie je počas letu lietadlom ničím zvláštnym. Najmä počas letov, ktoré trvajú niekoľko hodín, často jednoducho zaspíme. Najnovší publikovaný výskum Harvardovej univerzity medicíny však prišiel so záverom, že práve to môže byť pre naše uši fatálne. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Spánok ako taký by ani nebol problémom, háčik je skôr v zmene tlaku, ktorý závisí od nadmorskej výšky, v ktorej sa nachádza lietadlo. Podobne, ako pri cestovaní autom v horách alebo potápaní, naše uši neraz trpia pri zmene tohto tlaku. V lietadle je to niekoľkonásobne nebezpečnejšie a pocit, že naše uši puknú, oprávnene varuje.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa STRESS-FREE TRAVEL w KIDS ✈️🌏 (@kooshykids),


Tento jav sa vyskytuje vtedy, keď je tlak v našich ušiach odlišný od toho, ktorý je v okolitom priestore. Väčšina ľudí tento rozdiel spozoruje počas pristávania lietadla, kedy je zmena nadmorskej výšky najprudšia. Na vyváženie tohto nepríjemného tlaku stačí, aby si človek zívol alebo prežúval. Tým sa otvorí v našich ušiach drobný kanálik s názvom Eustachova trubica. Preto občas posádka ponúkne cestujúcim sladkosť na žuvanie pred samotným pristátím.

Počas toho, keď sa rozhodneme v lietadle schrupnúť si, Eustachova trubica nemá možnosť uvoľniť sa, následne sa zablokuje a môže dôjsť k barotraume, mechanickému poškodeniu sluchu na základe nerovnakého tlaku. V prípade dlhodobej nepriechodnosti trubice nastane tvorba infekcie a následne tekutina ukladajúca sa v úkryte ucha, spôsobí nepríjemnú bolesť a problémy so sluchom. V pokročilom štádiu môže dôjsť až ku krvácaniu z tohto dôležitého orgánu. To s určitosťou nikto nechce zažiť dobrovoľne.

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť zbytočným komplikáciám s tlakom počas letu je byť pripravený v momente, keď kapitán ohlási pristávanie. Bez ohľadu na nedostatok spánku.

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články