NPR

Mestečko Agloe vymysleli kreatívni kartografi, aby ochránili svoje vlastníctvo. Nakoniec zostali celkom prekvapení, keď zrazu začalo existovať.

Kartografia je vedná disciplína zaoberajúca sa zobrazovania máp. Na nich kartografovia dokumentujú spojitosti medzi nebeskými telesami, objektmi a v neposlednom rade sa snažia o znázorňovanie zemského povrchu. V minulosti sa mapy vytvárali pomocou pera a potom z nich robili ďalšie kópie, no dnes sa už mapy vytvárajú digitálne pomocou softvéru.

Článok pokračuje pod videom ↓

Práve tu je ten háčik. Aby sa kartograf uistil, že iná kartografická firma nespraví kópiu jeho mapy, vkladá do nej vstavané bezpečnostné prvky. Sú to vlastne chyby, ktoré sa nazývajú „Copyright Easter eggs“. Ide napríklad o falošné mestá, na ktoré môžu jednoduchým spôsobom odkazovať počas neskorších súdnych sporov.

NPR

Jednou z takýchto chýb je aj mestečko Agloe. Riaditeľ spoločnosti General Drafting Company Otto G. Limberg so svojím asistentom Ernestom Alpersom vytvorili počas 30-tych rokov mapu štátu New York, v ktorej schovali túto chybu. Spojením svojich iniciálov tak vzniklo mestečko Agloe. Dokonca ho zakreslili aj vedľa neoznačenej poľnej cesty vedúcej z Roscoe do Rock Islandu v blízkosti Beaverkillu a mapu predali svojmu objednávateľovi – čerpacej stanici Esso. A tak sa v roku 1930 malé mesto s názvom Agloe zrazu začalo objavovať na mapách v New Yorku.

O niekoľko rokov neskôr sa jedna konkurenčná firma zvaná Rand Mcnally taktiež rozhodla zmapovať svoj rodný štát New York, a ako to už môžete tušiť, mestečko Agloe z nej nevynechali. Tak začalo súdne pojednávanie. Avšak na naše prekvapenie sa neskončilo v prospech firmy General Drafting, pretože kým súd rozhodol, jeden obchodník si otvoril obchod pri frekventovanej ceste. A keďže na jednej z máp objavil, že sa to miesto nazýva Agloe, aj svoj obchod pomenoval Agloe General Store. Práve na túto chybičku sa odvolávali kartografi, ktorí boli obvinení z krádeže. Tak sa vybrali úradníci navštíviť Agloe a tvrdili, že obchodík videli na vlastné oči. Čo bol pre nich dôkaz o existencii obce.

Týmto sa však prípad o fiktívnom meste nekončí. Po tomto incidente sa dokonca aj  na Google Street View našlo (ne)existujúce mestečko Agloe. Po tomto iste budete mať aj vy nutkanie vyhľadať si mestečko, musím vás však sklamať, už by ste ho nenašli. V roku 2014 US Geological Survey neoficiálne pridal mesto Agloe k zemepisným názvom do svojho informačného systému.

NPR

Vedeli ste, že tieto „veľkonočné vajíčka“ sa používajú aj v dnešnej dobe? Mnoho ľudí dokonca tvrdí, že Londýn je popretkávaný samými takýmito falošnými miestami. No a mnoho turistov ho navštevuje len za účelom nachádzania práve týchto skrytých chýb na mapách. Je to podobné, ako keď sa diváci zabávajú tým, že sa snažia vo svojich obľúbených filmoch nájsť chyby.

Pozri aj: Šranecké piesky: Zabudnite na Saharu. Rozsiahle piesočnaté duny nájdete aj na Záhorí

interez.sk (Barbora Panyiová),amusingplanet.com
Uložiť článok

Najnovšie články