Kým sa u nás, napríklad pri univerzitných budovách, stále cení história a tradícia, medzi materskými školami nájdeme čoraz viac dizajnových a ekologických budov. Máme také na Slovensku alebo v Česku, kde sa tomuto trendu darí ešte oveľa viac.
Materská škola Guliver
Materská škola Guliver v Banskej Štiavnici popiera všetky predsudky, ktoré o našom školstve máme. Unikátna stavba vznikla ako prestavba rodinného domu s veľkým pozemkom a zásluhu na nej má slovenský architekt Richard Murgaš. Stavba je v mnohých smeroch netradičná. Stačí spomenúť napríklad to, že telocvičňa pre deti vznikla z niekdajšej garáže a z obyčajného kopca urobili lezeckú stenu.
Škôlka nad vinicou v Limbachu
Lepšie než ultramoderná škôlka v prívetivom prírodnom dizajne je už len škôlka umiestnená nad vinicou. Utópia? V Limbachu sa im to podarilo zrealizovať a takéto rozprávkové priestory si užíva takmer 40 detí z okolia. Za realizáciou stojí štúdio architekti.sk a novostavba uzrela svetlo sveta v roku 2015. Pre škôlkarov tu vytvorili tri pavilóny rozdelené podľa veku.

Nechýba spoločenská miestnosť, hracie plochy a tiež wellness. Najväčším prínosom je zasadenie stavby do pokojného prírodného prostredia vinice s kopou zelene a záhradkou na pestovanie. Dostatok slnka poskytujú aj netradičné okenné tvory a ich orientácia do vinohradu, teplo dodáva použitie dreva.

Dúhová škôlka na Patrónke
Súkromná “firemná” škôlka v biznis centre Westend Gate na Patrónke nie je samostatnou stavbou, no je veľmi zaujímavým dizajnovým konceptom. Svieži interiér hrá farbami a je poňatý skutočne moderne bez prehnanej detskosti. Interiér a jeho prvky majú nielen estetickú, ale aj edukačnú a zábavnú funkciu. Všetko bolo vytvorené tak, aby sa tu deti cítili skvelo.

Zariadenie poskytuje predškolské vzdelanie deťom zamestnancov, ktorým uľahčuje aj vozenie detí do a zo škôlky, ale aj pre ďalšie deti z okolia. Deti tu majú k dispozícii aj vlastné detské ihrisko z prírodných materiálov, ktoré je chránené od okolia, a množstvo priestoru pre hranie a kreatívne činnosti.


Drevená škôlka v Mariánských Lázních
Táto škôlka je unikátna v tom, že nielen jej obloženie, ale celá konštrukcia je z dreva. Je charakterizovaná ako nízkoenergetická eko stavba a stala sa víťaznou Drevenou stavbou roka 2011. Ekologickým spôsobom je riešené aj vetranie a vykurovanie budovy.

Pri navrhovaní dizajnu bol použitý bol minimalistický severský štýl, ktorý dáva na frak komunistickým betónovým ozrutám. Nová jednopodlažná drevená budova nahradila pôvodnú stavbu škôlky, ktorú zničili povodne. Súčasťou komplexu je šesť tried pre 124 detí, vlastná kuchyňa, jedáleň, kancelárie a veľký areál pre hry s vlastným ihriskom.

MŠ a ZŠ v Klecanoch
Skvelý príklad z Čiech dáva realizácia rekonštrukcie škôlky v Klecanoch, ktorú majú na svedomí architekti Martin Kožnar, Jiří Bříza a Lukáš Ballek. Zastaranú budovu škôlky z 80. rokov sa rozhodli premeniť na moderný pavilón vyžarujúci pozitivitu. K budove zároveň pristavili novú časť.



Celé dielo je vyhotovené v smrekovcovom dreve a na prvý pohľad pripomína akúsi veľkú saunu. Prírodný vzhľad miestami narúša farebnosť kruhových okien zo skla potiahnutého farebnými fóliami. Celý interiér tak vďaka tomu hrá farebnými svetlami. Areál je zasadený do veľkého pozemku plného zelene a samotná budova je obklopená ihličnanmi.
Pozri aj: 10 najkrajších rozhľadní Slovenska, ktoré vám ponúknu rozprávkový výhľad
StartItUp.sk
Prezidentský palác zverejňuje informácie o zamestnancoch: Nie je to dobrý nápad, hovorí bezpečnostný analytik
Slovensko je hladné po diskontoch, do apríla pribudnú ďalšie štyri predajne. Šéfa Woolworthu náš trh neprekvapil
Marek cestuje po svete na motorke: V mnohých moslimských krajinách žijú skvelí ľudia. V Iraku sme nemuseli minúť ani cent
Pil fľašu vodky denne, pri vpichovaní steroidov kričal, že miluje drogy. Robbie Williams bol pre ľudí iba zlý vtip
Skupinu Brat za Brata netreba podceňovať: Ak sa zmení vláda, bude prioritne rozpracovaná, vraví Bátor
Farmaceutka: Superchrípka nie je nebezpečnejšia. Liečba je rovnaká ako pri bežnej chrípke, očkujte sa
Mirka pracuje v obchode, prehovorila o samoobslužných pokladniciach: Už na mňa aj kričali, že nebudú robiť za mňa
Gynekológ meral 155 cm a ženám striekal žieraviny do maternice: Z orgánov krvácali, chcel ich tak sterilizovať











Nahlásiť chybu v článku