Aktuálne ceny ukazujú, že Slovensko patrí medzi najdrahšie krajiny regiónu pri tankovaní pohonných látok. Kým na Slovensku motoristi platia 1,80 eura za liter nafty, v Poľsku je to 1,64 eura, v Maďarsku 1,68 eura. Pri benzíne platia Slováci 1,71 eura za liter, zatiaľ čo v Poľsku 1,45 eura a v Maďarsku 1,62 eura.
Po obnovení dodávok ropy ropovodom Družba sa tak mýtus o lacnej ruskej rope rozpadá, uviedol v utorok opozičný poslanec Július Jakab (Slovensko-Za ľudí). „Jasne dokazujeme, že ruská ropa nie je lacná. Ľudia na Slovensku nikdy žiadnu lacnú ruskú ropu nepocítili – práve naopak, po jej návrate opäť tankujeme najdrahšie v okolí,“ vyhlásil Jakab.
Kritika premiéra
Premiér Robert Fico (Smer-SD) podľa neho celé roky klamal verejnosť a kryl biznis oligarchov namiesto toho, aby chránil slovenských občanov. Poslanec zároveň tvrdil, že jediným obdobím posledných rokov, keď boli ceny palív na Slovensku lacnejšie než v okolitých krajinách, bolo obdobie, keď Slovnaft spracovával neruskú ropu z alternatívnych zdrojov – napríklad z Nórska, zo Saudskej Arábie, z Líbye či Kazachstanu.
„Jediný čas, keď mali Slováci lacnejšie palivá než susedia, bol vtedy, keď Slovnaft nespracovával ruskú ropu. To je definitívny dôkaz, že Fico ľudí roky zavádzal a jeho rozprávky o lacnej ruskej rope boli obyčajný podvod na občanoch,“ uviedol Jakab. Hnutie Slovensko vyzvalo vládu, aby zaviedla dôslednú kontrolu marží pri spracovaní ruskej ropy, zdanila mimoriadne zisky zo spracovania lacnejšej ruskej ropy, presmerovala tieto výnosy späť ľuďom na Slovensku a zabezpečila reálnu konkurenciu pri dovoze a spracovaní ropy.
„Ak Slovnaft nakupuje lacnejšiu ruskú ropu, výhoda z toho musí ísť slovenským občanom – nie oligarchom a zahraničným akcionárom. Štát má konať okamžite. Robert Fico však namiesto obrany Slovákov opäť chráni mocných a bohatých,“ uzavrel Jakab.
Lukáš ukazuje, ako cestovať lowcost: Chorvátsko je v letnej sezóne drahé, odporúčam Albánsko či Gruzínsko
Navštívili sme rozárium, ktoré je unikátom: Je zadarmo a ruže ako tam nikde inde na Slovensku nenájdete
Boli sme na poľskej Sahare: Pohyblivé duny nás očarili, takúto púštnu krajinu inde v Európe nenájdete
Barča a Marek sa vybrali na cestu okolo sveta v dodávke. Zuzanu a Juraja vyšla svadba v zahraničí 6 600 eur
Marek vyrába veci z kože: Krokodíl stojí aj 800 €. V obchodoch často zavádzajú, zákazník to nerozozná














Nahlásiť chybu v článku