V USA prvýkrát zomrel človek po infikovaní podtypom vírusu vtáčej chrípky H5N1. Išlo o osobu vo veku nad 65 rokov, ktorá bola hospitalizovaná pre respiračné ochorenie a mala kontakt s voľne žijúcimi vtákmi, ako aj s vtákmi chovanými doma, uviedlo v pondelok bez ďalších podrobností ministerstvo zdravotníctva štátu Louisiana.
správy od nás budete mať ako prví.
TASR o tom informuje s odvolaním sa na správu agentúry AFP. Úrady v Louisiane už v decembri informovali, že táto osoba je prvým pacientom v USA, ktorý je v kritickom stave po infikovaní vírusom vtáčej chrípky H5N1.
Najviac ohrozená skupina ľudí
Genetické sekvenovanie ukázalo, že vírus H5N1, ktorý infikoval tohto pacienta, sa líši od vírusu zisteného v chovoch dojníc a na hydinových farmách v USA. Napriek tomuto úmrtiu je podľa ministerstva hrozba nákazy vtáčou chrípkou pre bežnú populáciu malá.
Viac sú ohrození ľudia, ktorí prichádzajú do kontaktu s vtákmi, hydinou alebo kravami. Rezort dodal, že nebol zaznamenaný nijaký prenos tohto ochorenia z človeka na človeka.
Vírus H5N1 bol prvýkrát zistený v roku 1996, od roku 2020 sa však počet ohnísk medzi voľne žijúcimi vtákmi prudko zvýšil, pričom sa ním infikovali aj voľne žijúce cicavce. Odborníci sa obávajú, že cirkulácia vírusu u cicavcov by mohla viesť k mutáciám, ktoré uľahčia jeho šírenie medzi ľuďmi.
Samuel z Detvy je jediným Slovákom žijúcim na karibskom ostrove: Miestni ma zo žartu volali Eminem, zarábajú 600 eur
Navštívili sme nádherné historické mestečko, výhľady sme dostali zadarmo. Na deň vám tu stačí 32 eur
Milionár 20 rokov budoval pozemskú rajskú záhradu, dokončiť ju nestihol. V džungli postavil schody do neba
Ochutnali sme dokonalé pivo, ďalší podnik úplne prepadol. S odborníkom sme testovali slovenské prevádzky
Sofia je odborníčka na kórejskú kozmetiku: Skincare kórejských žien nemá 10 krokov. Produkty sú o 30 % lacnejšie















Nahlásiť chybu v článku