Väčšina ľudí by sa určite potešila, ak by sa ich mesto vo svete prirovnávalo k exkluzívnym turistickým destináciám, ako sú Maldivy alebo Seychely. Zdá sa však, že obyvatelia donedávna neznámej dedinky Lavertezzo vo Švajčiarsku majú na toto úplne iný názor.
Tí sú totiž doslova naštvaní na nekonečný príval turistov, ktorí v týchto dňoch prúdia do tejto destinácie a ktorí podľa domácich obyvateľov premenili ich milované údolie na „verejnú toaletu“.
Celý tento rozruch spôsobilo jedno zdanlivo neškodné iba minútu trvajúce video, ktoré sa však celkom nečakane stalo hitom internetu a zhliadlo ho už viac ako 2,6 milióna ľudí. Ako sami autori v názve tvrdia, podarilo sa im objaviť „Maldivy Milána“ a rozhodli sa ich predstaviť celému svetu. Určite však netušili, čo všetko tým spôsobia.
V tomto videu sa jeho autori, Marco Capedri a Federico Sambruni, kúpu v krištáľovo čistej vode rieky Verzasca v popredí mohutného oblúkového kamenného mosta. „Neskutočne nádherné údolie vyplnené smaragdovozelenou vodou – a to iba 1 hodinu od Milána a 45 minút z mesta Varese,“ tvrdí hneď v úvode videa jeden z autorov. A hoci tak mnohým turistom zabezpečil aktivitu na najbližší voľný deň, domácim obyvateľom naopak spôsobil iba vrásky na čele. Tí sa totiž ocitli pod náporom Talianov, ktorí v húfoch prekračujú hranice a hľadajú tento skrytý raj.
Jeden z domácich v rozhovore pre miestny spravodajský denník Ticino vyhlásil: „Keď som to prvý raz uvidel, myslel som si, že celé údolie explodovalo.“ Ďalší obyvatelia Lavertezza obviňujú turistov, že premenili celú oblasť na „verejnú toaletu“ a že po uliciach pobehujú polonahí, čo poburuje najmä staršiu časť miestnych obyvateľov. Na ich stranu sa prikláňa aj reportér spomínaného denníka, ktorý si všimol obrovské množstvo plechoviek a cigaretových ohorkov, ktoré tam po sebe zanechávajú títo jednodňoví turisti.

Starosta Lavertezza je však voči turistom oveľa tolerantnejší a má na to úplne prostý dôvod – peniaze. Návaly turistov totiž napĺňajú miestnu kasu peniazmi oveľa efektívnejšie, než čokoľvek iné, a preto autorov videa chváli a ďakuje im za výbornú reklamu. Jedným dychom však dodáva, že „autor videa, pán Capedri, by nám však spravil veľkú službu, keby vo svojom videu poprosil všetkých divákov, aby rešpektovali miestne pravidlá a neznečisťovali okolie„. Sme preto zvedaví, či sa s touto situáciou niečo zmení. Bola by totiž veľká škoda, keby svet prišiel o takéto dokonalé miesto iba kvôli nezodpovednosti a ľahostajnosti turistov.
bbc.com
Nastúpili do lietadla, po chvíli boli mŕtvi. Letecká katastrofa tímu Manchester United patrí medzi najhoršie v histórii
Mladík spadol do 45 cm škáry za chladničky v obchode a našli ho po 10 rokoch. Kým jeho telo hnilo, ľudia tam nakupovali
Poslanec Bartek exkluzívne pre interez: Františkovi Mikloškovi sa neospravedlním, nepovedal som nič vulgárne
Obed nás vyšiel na 42 eur, najedli sme sa až na druhý pokus. Boli sme v podniku z novej časti Na nože
Nikola a Hana dali výpoveď v práci a odišli na Zanzibar: Ľudia tu zarábajú 171 eur mesačne, dostávame ponuky na vydaj
Slovenku si mal Epstein kúpiť ako otrokyňu na sex, keď mala len 15 rokov: Neskôr mu mala pomáhať, oficiálne je nezvestná
Bitka, ktorá rozhodla o 2. svetovej vojne: V Stalingrade stratili obe strany milión vojakov, pre nacistov to bol ale koniec
Doktorka farmácie: Infúzie vitamínu C sú pre zdravých ľudí zbytočné a môžu byť rizikové. Prevetrajú tiež peňaženky
Zvládne byť prorokom každý? Naša redakcia predpovedala 46 vecí na rok 2025, vyše 44 % z toho správne



![Ponte dei Salti - Lavertezzo - Ticino - Svizzera [Explored #7]](https://farm6.staticflickr.com/5774/22516562351_0b11a9bdfc_b.jpg)






Nahlásiť chybu v článku