Foto: Twitter/District Barwani

Žijeme v časoch, kedy by sme o naše prostredie mali prejaviť maximálny záujem. Príkladom môžu ísť dobrovoľníci z Indie, ktorí za extrémne krátky čas zasadili rekordný počet stromov.

Týmto India pokorila svoj minuloročný rekord, v nedeľu od siedmej rána do siedmej večera obšťastnili štát Madhjapradéš o pár zelených detičiek. Teda pár nie je až tak výstižné, keďže v inej oblasti bolo minulý rok zasadených 50 miliónov stromov, zatiaľ čo tento víkend ich stihli dobrovoľníci za polovičný čas vysadiť až 66 miliónov. Ambíciou Indie je teraz zapísať sa vďaka týmto činom do Guinessovej knihy rekordov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

India sa zaviazala na konferencii parížskej dohody, že do roku 2030 zalesní 95 miliónov hektárov pôdy. Vláda do tohto programu investovala 5,4 miliardy eur a chce pokryť všetkých 29 štátov, ktoré sa na území Indie nachádzajú. Za posledné dekády nebola táto krajina známa práve tým, že bola najzelenšou krajinou pod slnkom. V súčasnosti má najvyššie emisie uhlíka na svete, čo súvisí aj s preľudnením, pretože na tomto území žije 1,3 miliardy obyvateľov. Ťažký vzduch v mestách, spaľovanie uhlia a biomasy a nedostatok čistiarní odpadových vôd, to všetko naznačuje, prečo sú tieto kroky veľmi podstatné.

in.news.yahoo.com

Našťastie obrázok, ktorý si India utvorila za posledné roky, pomaly začína blednúť a krajina sa zaraďuje medzi „zelené“ svetové veľmoci. Vďaka investíciám do obnoviteľnej energie a environmentálneho rozvoja, sa konečne pohybuje v medziach stanovených 21. storočím. Podporu rozvoju prejavuje súčasný premiér Narendra Modi. „Modi vie, že klimatické zmeny sú dobrá politika. Dáva to zmysel, pretože starostlivosť o životné prostredie je výhodné ako pre politické vzťahy, tak aj pre ekonomiku.“ povedal Harsh Pant, indický vedec z Naí Dillí pre New York Times. India podniká veľké kroky na ceste od spaľovania uhlia k obnoviteľných zdrojov.

Pozri aj: India, ktorá je tretím najväčším producentom skleníkových plynov, ratifikovala parížsku klimatickú dohodu.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články