BrightSide

erik / / Veda
Ako vyzeral človek v minulosti vieme veľmi povedať veľmi presne na základe dostatku archeologických nálezov. Ako vyzerá človek dnes, to vieme všetci. Ako však budeme vyzerať o niekoľko miliónov rokov, to nám už také jasné nie je. Podľa predpovedí to však bude približne takto.

Tak, ako všetky živé bytosti na tejto planéte, aj ľudia podliehajú evolúcii. Pomaly ale isto sa tak naše telá postupne prispôsobujú neustále sa meniacim podmienkam na našej planéte, aby sa maximalizovala naša šanca na prežitie, čo má za následok zmeny našich telesných proporcií a vzhľadu. Ako teda budú vyzerať naši potomkovia o niekoľko miliónov rokov v budúcnosti? Pozrite si tieto aktuálne predpovede, ktoré vychádzajú zo súčasných trendov vývoja klímy a životných podmienok na Zemi.

Výška

Za posledných 200 rokov je zaznamenaný nárast priemernej výšky obyvateľstva rozvinutých krajín o 10 centimetrov. Dôvodom je výrazné zlepšenie životných podmienok a kvality potravín. Ak bude tento trend pokračovať, v budúcnosti sa dá očakávať, že priemerná výška dospelých mužov bude okolo 2 metrov. Ďalším dôvodom je tiež zvyšujúce sa množstvo rastových hormónov v mäse, ktoré bežne konzumujeme.

Pokožka

Zmenami prejde aj naša pokožka, ktorá kvôli postupnému zmiešavaniu ľudských rás na Zemi mierne stmavne. Takáto tmavá pokožka však bude tiež poskytovať lepšiu ochranu tela pred škodlivým UV žiarením, ktoré bude na zemský povrch prenikať čoraz intenzívnejšie.

Telo

Kvôli robotom a iným pracovným strojom, ktoré budú za nás vykonávať väčšinu fyzicky náročných činností, bude postupne klesať naša fyzická sila, ktorá už nebude taká potrebná ako v súčasnosti. To bude mať za následok celkovú redukciu telesného svalstva.

brightside.me

Ruky

Neustále používanie klávesníc a dotykových obrazoviek si tiež vyberie svoju daň. Kvôli týmto činnostiam sa nám viditeľne predĺžia a stenšia ruky, avšak najvýraznejšie sa predĺžia naše prsty.

Nohy

Celé naše telo sa postupne prispôsobí sedavému spôsobu života a dlhé, svalnaté nohy už jednoducho prestanú byť potrebné a dôjde k ich výraznému skráteniu a stenšeniu.

Prsty na nohách

Naši ľudskí predkovia – Australopitekovia – využívali prsty na nohách prevažne na aktivity spojené s lezením a skákaním po stromoch. Na základe archeologických zistení však vieme, že na rozdiel od nich máme v súčasnosti naše prsty oveľa kratšie. Zdá sa však, že tento trend skracovania prstov bude pokračovať aj do budúcnosti. A nie len to! Je pravdepodobné, že príde aj k redukcii počtu prstov – z piatich na štyri, čo znamená, že prídeme o nepotrebný malíček.

brightside.me

Hruď

Ako bude pre nás postupne náročnejšie získavať z atmosféry dostatok kyslíka, naše pľúca sa tomu náležite prispôsobia zväčšením svojho objemu. Zväčšenie pľúc sa prejaví aj na našej telesnej stavbe zväčšením našej hrude.

Hlava

Stále nie je jasné, či budú mať naši následníci väčšiu alebo menšiu lebku, ako máme dnes my. V porovnaní s inými predkami – Kromaňoncami – je náš mozog prekvapivo oveľa menší. Toto zmenšenie malo však pozitívny efekt v podobe zrýchlenia jeho funkcie. Na druhej strane však celosvetovo narastá počet pôrodov Cisárskym rezom, ktorý umožňuje pôrod detí s abnormálne veľkou hlavou. V dôsledku tohto sa znižuje evolučný tlak veľkosť detských hláv, čo bude mať za následok ich postupné zväčšovania. Z tohto dôvodu už v budúcnosti nebudú ženy schopné rodiť deti prirodzenou cestou.

Zuby

Ľudia budú postupne prechádzať na čoraz mäkšiu potravu, čo spôsobí zníženie počtu aj veľkosti zubov. To vyústi v zmenšenie veľkosti našich čeľustí a úst.

Trávenie

Mäkká a teda aj ľahko stráviteľná potrava spôsobí tiež zmeny v našom tráviacom systéme, ktorý bude kvôli tomu kratší.

Oči

Ako sa budú zmenšovať naše ústa, tak sa budú, naopak, zväčšovať naše oči kvôli kompenzácii nedostatku mimiky a výrazov tváre.

Telesné ochlpenie

Je známe, že jeho dôležitosť dlhodobo klesá na úkor oblečenia, ktoré v súčasnosti bežne nosíme. Tento trend bude pokračovať aj v budúcnosti a predpokladá sa, že o väčšinu telesného ochlpenia úplne prídeme. Osud našich vlasov však stále nie je úplne jasný.

Páči sa vám, ako sa človek zmení? Nám veľmi nie, no zdá sa, že sa tomu nemôžeme vôbec vyhnúť.

Pozri aj: Takto bude vyzerať naša Zem za 100 rokov. Ak budeme mať šťastie

zdroj: interez.sk (Erik Vlčák), brightside.me


Komentovať (0)