foto: New Real Films

Ak máte radi dobrú hudbu a filmy, určite by ste mali vidieť aj filmy o hudobníkoch, ktoré sú plné zaujímavostí z ich životoch.

Hudobníci nemajú ľahký život. Dlhé hodiny skúšok, cvičenia či dlhé a náročné vystúpenia sú veľkou časťou z ich života. Rovnako ako úspech, prichádza do ich života aj neúspech, pády či nedostatok uznania. Nie je veľa filmov, ktoré hovoria okrem filmu aj o živote nejakého hudobníka. Toto je však 13 najlepších filmov o hudobníkoch, ktoré musíte vidieť.

Ray (2004)

Film z roku 2004 je životopisnou drámou, ktorá je poskladaná z osobných vzostupov aj pádov, ktoré sa naskytnú v priebehu dlhej a ťažkej cesty za slávou vo svete hudby. Hlavná postava Ray, ktorého si zahral talentovaný Jamie Foxx, zažila bolesť a takisto aj osobné tragédie. Hudobný génius s jedinečnou víziou a mnohými hudobnými štýlmi daroval úplne iný spôsob vnímania sveta. Film “Ray” je príbeh hudobnej legendy s dramatickým osudom, ktorý sa oplatí vidieť.

Love & Mercy (2014)

Film “Love & Mercy” je o Brianovi Wilsonovi, ktorý bol v 60. rokoch 20. storočia najdôležitejším a takisto aj zakladajúcim členom úspešnej skupiny Beach Boys. Film je zasadený do 60. a 80. rokov minulého storočia. Kým v 60. rokoch hrá Briana Paul Dano, v 80. rokoch si ho zahral John Cusack. Film skúma Brianove záchvaty paniky a následnú liečbu. Okrem toho zachytáva aj skupinu, v ktorej bol Brian členom. Film je vhodný nielen pre fanúšikov Beach Boys, ale takisto aj pre ľudí, ktorí chcú vidieť život geniálneho skladateľa, ktorý nedostal toľko uznania, koľko si zaslúžil.

Sid a Nancy (1986)

Film “Sid a Nancy” skúma život Sida Viciousa, ktorý bol jedným z členov skupiny Sex Pistols. Rovnako sa však preslávil aj svojou závislosťou na heroíne. Sida si v tomto filme zahral Gary Oldman a Nancy zas Chloe Webb. Film ukazuje, ako závislosť na heroíne zničila dva mladé ľudské životy. Dramatický, ale takisto aj veľmi dôkladný pohľad na život Sida až do okamihu jeho smrti je niekedy veľmi ťažký, no perfektne spracovaný. Divoká stránka života hudobníka, ktorá sa spája s punkovou hudbou, je niekedy horšia, ako si myslíme.

Loud Quite Loud: A Film About the Pixies (2006)

Film, ktorý vyšiel až desať rokov po rozpade skupiny The Pixies, ukazuje príbeh jedného z ich turné. Dokumentárny štýl filmu slúži najmä ako vnútorný pohľad na pomaly rozpadajúcu sa skupinu. Síce medzi členmi nebolo zlé napätie, nespolupracovali spolu ako niekedy a film jasne ukazuje, že diváci by nemali čakať ich zjednotenie.

Soaked In Bleach (2015)

Dokumentárna dráma ukazuje posledné dni Kurta Cobaina až po jeho samovraždu. Film je rozprávaný z pohľadu Roma Granta, súkromného detektíva, a nachádzajú sa v ňom aj skutočné dialógy, vďaka čomu film získal realistický podtón. Film takisto odvážne skúma aj to, či Cobainova smrť v skutočnosti nie je niečím iným, ako samovraždou. Fantastický pohľad na život lídra skupiny Nirvana by si mal pozrieť úplne každý z jeho fanúšikov.

Born to be Blue (2015)

Hlavnú postavu Cheta Bakera si vo filme “Born to be Blue” zahral Ethan Hawke. Film sleduje život jazzového majstra, ktorý však nemal jednoduchý život. Okrem toho, že veľmi rád striedal mnohé ženy, bol závislý aj na heroíne, čo ukončilo jeho život.

Straight Outta Compton (2015)

Rok 2015 bol veľmi dobrým rokom pre filmy, ktoré sa zaoberali hudbou. Aj film “Straight Outta Compton” medzi ne jednoznačne patrí. Zaoberá sa gangsterskou rapovou skupinou NWA. Film sa však nepozerá len na skupinu ako takú, ale takisto aj na životy jednotlivých členov. Skvelý film obsahuje aj veľmi známe mená ako napríklad Dr. Dre alebo Ice Cube.

8. míľa (2002)

Názov filmu je odvodený od názvu cesty, ktorá spája prevažne bielu a čiernu štvrť. Film skúma detstvo Jimmyho Smitha, mladého chlapca žijúceho v prívese v Michigane, ktorý je dnes známy pod menom Eminem. Dej filmu je o rodinných problémoch, pozadia raperovej mysle či o bojoch, ktoré musel zvládnuť.

Amadeus (1984)

Film “Amadeus” je o jednom z najväčších hudobných skladateľov na svete, Wolfgangovi Amadeusovi Mozartovi. Dej sleduje Mozartov pobyt vo Viedni a jeho rivalitu so Salierim. Celý film je perfektne spracovaný a divák sa veľmi jednoducho dostane do života tohto velikána.

I’m Not There (2007)

Film s názvom “I’m Not There” bol zrežírovaný Toddom Haynesom a ukazuje jedinečný pohľad na jednu z najznámejších postáv v hudbe, Roberta Zimmermana, ktorý je známejší pod menom Bob Dylan. Vo filme sa nachádza mnoho známych hercov ako napríklad Cate Blanchett, Heath Ledger či Christian Bale. Všetci hrajú jednu a tú istú hlavnú postavu. Vykresľujú tak vždy iné verzie Boba Dylana, ktoré on vypustil na verejnosť. Film vás prinúti premýšľať nielen o jeho, ale takisto aj o svojom živote.

The Doors (1991)

Tento film sleduje skupinu The Doors, no zameriava sa najviac na hlavného speváka a skladateľa Jima Morrisona. Bol to skladateľ, ktorého svet miloval. Tento film sa sústredí na všeobecný život hudobníka. Síce si vyslúžil zmiešané reakcie od divákov a filmových kritikov, určite sa však oplatí pozrieť si ho.

Walk The Line (2005)

Film “Walk The Line” z roku 2005 je o Johnym Cashovi a ukazuje jeho vzťah s June Carter, ktorá ho aj napriek drogám a problémom milovala. Joaquin Phoenix a Reese Witherspoon odviedli perfektnú prácu, ako herci v hlavných úlohách, vďaka čomu sa na film pozerá naozaj veľmi dobre.

A Hard Day’s Night (1964)

Jeden z najväčších filmov o hudbe vôbec. Členovia skupiny The Beatles si zahrali samých seba vo filme “A Hard Day’s Night” v roku 1964. Film sleduje kapelu počas niekoľkých dní ich hektického života a nezaoberá sa len tým dobrým, ale takisto ja nepríjemnosťami na cestách počas turné.

Pozri aj: Nikdy by ste to o nich nepovedali. Týchto 14 filmov zvláštnym spôsobom navždy zmenilo svet

thecinemaholic.com
0
Uložiť článok
Komentovať