foto: instagram.com/domiii_ch, instagram.com/zuuzanala,

Branislav Blaško / / Lokál
Študenti to majú na internátoch naozaj ťažké.

Internát je miesto, kde stráviš veľký kus svojho života. Tie najlepšie a najbizarnejšie zážitky si odnesieš práve z tohto obdobia a aj keď to teraz tak nevidíš, budeš na neho spomínať do konca života. Ak stále bývaš na intráku, určite sa v týchto bodoch nájdeš.

Keď si chceš skočiť do obchodu a zrazu sa ocitneš na chodbovici

Toto je vec, ktorú určite poznáš a nestala sa ti len raz. Začalo to nevinne, hladom. Chcel si si ísť kúpiť do obchodu rožky a paštétu, no cestou ťa zastavia spolubývajúci na chodbe a ty s nimi stráviš celú noc, pričom ťa hlad stokrát prešiel.

Keď sa ti minuli všetky peniaze a ty si sa naučil uvariť vifonku na 10 spôsobov

Počas pobytu na internáte sa naučíš jednu dôležitú vec – vyžiť s pár centami v tvojom vrecku hlavne po tom, čo ťa kamarát zavolá na to „jedno“ povestné pivko. Ráno vstaneš a namiesto vedomostí, ktoré by si mal vedieť po noci plnej učenia, si nespomínaš na nič a jediné čo ti pripomenie, čo si včera večer asi robil, je tvoja prázdna peňaženka. Je utorok ráno a máš celý týždeň pred sebou a ty vieš, že zo vzduchu sa žiť nedá. Aj keď to znie ako boj o prežitie, nič ti nehrozí. Na izbe máš zásobu vifoniek, ktoré sa dajú uvariť na milión spôsobov.

Keď sa ti nechcelo učiť a tak si radšej vyupratoval celú izbu a pozrel celú sériu tvojho obľúbeného seriálu

Prichádza ďalší deň a ďalšia šanca sa niečo nové naučiť. No ty, ako správny študent, urobíš všetko pre to, aby tomu tak nebolo. Začneš izbou a kompletne vyleštíš každé zákutie. Keď sa druhýkrát pokúsiš otvoriť knižku s učivom povieš si, že ešte máš trošku času a pozrieš si jeden diel seriálu, ktorý máš rozpozeraný. Zrazu zistíš, že ti chýbajú ešte dva diely do konca celej série, a tak si povieš, že by bola škoda to nedopozerať. No a tento cyklus sa opakuje až pokiaľ nezistíš, že čas na učenie ti už nezostáva a tak ideš spať, nastavíš si budík na skorú rannú hodinu, aby si si to mohol ráno aspoň prečítať.

Keď si začal s kamarátmi pracovať na semestrálnej práci len pár hodín pred odovzdaním

#semestrvrcholi#semestralka#pivko#gangpisalku

A post shared by Štěpán Roubalík (@stepa9312) on

Síce ste mali spolu s kamarátmi pracovať na semestrálnej práci celý semester, no popri všetkých dôležitých aktivitách na túto nebol čas a chuť už vôbec. Deadline sa už kráti, a tak sa do toho konečne pustíte. Je osem hodín večer, pár hodín pred šibeničným termínom a vy zisťujete, o čom vlastne tá semestrálna práca má byť.

Keď si prišiel na to, že v rýchlovarnej kanvici sa dá uvariť naozaj všetko

Pre pohodlný život na internáte je rýchlovarná kanvica doslova nevyhnutná. Veď existuje iný spotrebič, ktorý by mal tak pestré využitie? V rýchlovarnej kanvici si môžeš uvariť párky či dokonca skvelú polievku, a to nehovoríme o čajoch, varenom víne či kávičke, ktorá je pre život študenta tak potrebná.

Keď ti na intráku na počítači blikne správa od človeka, ktorého si nikdy nevidel

Semestrálna práca je 10 minút pred šibeničným termínom úspešne odovzdaná a v tom ti blikne na messengeri správa so slovami: „Ahoj, máme rovnakú skupinu na zadaní. Nemohol by si mi prosím „na skontrolovanie, či to mám dobre“ poslať tvoje riešenie?

Ten pocit keď sa zobudíš o 4. ráno a zistíš, že tvoj spolubývajúci ešte stále hrá DOTU

Na internáte sú len dva typy ľudí. Tí, čo chodia neustále na párty a tí, čo vkuse hrajú počítačové hry, najlepšie večer, keď chceš ísť po dlhom a ťažkom dni konečne spať. To, že zaspávaš pri zvukoch klávesnice a myšky, ešte ako tak prežiješ, no keď ťa zobudí o 4. ráno hlasitý výkrik od tvojho spolubývajúceho, ktorý sa za tú dlhú dobu ani nepohol a neodtrhol oči z počítaču, to ťa už vážne vytočí.

Keď prídeš na internát a babička ti nabalila viac jedla ako oblečenia

Síce nemáš veľa peňazí, no to, čo máš vždy, je neobmedzená zásoba zaváraninových pohárov od tvojej babičky. Tvoje vysoké spektrum príchutí lekvárov má viac odtieňov ako dúha. Na začiatku týždňa ťa babička pravidelne zásobuje surovinou cennejšou ako akékoľvek zlato – nabalí ti poctivo vyklepané rezne, ktoré dokážeš vymeniť za všetko.

Keď ideš spať a chceš si so svojím spolubývajúcim vymeniť jednu vetu. Zrazu zistíš, že sú tri hodiny ráno a vaša konverzácia trvá už hodiny

Ak si jeden z tých šťastlivcov, ktorí na svojho spolubývajúceho nechcú spáchať atentát, no naopak, veľmi dobre si rozumiete, určite ste zažili tú noc, keď ste si po dlhšom čase povedali, že dnes konečne nepôjdete von a pôjdete skôr spať. Pred polnocou ste si slušne umyli zuby a zabalili ste sa do vašej teplej perinky. A zrazu to prišlo. Začali debaty o vesmíre, o cestovaní v čase a o duchoch či paranormálnych javoch.

Keď vstaneš na siedmu ráno po hodinovom spánku a ideš na trojhodinovku matematickej analýzy

Pane bože ať už to skončí 😀 #zkouskove #matematickaanalyza #snadtovpondelidopadne

A post shared by Honza Nosál (@honza_nosal) on

Internát ťa naučí jednu vec. Presvedčí tvoje telo, že spánok nie je pre teba až tak dôležitý. Prinúti ťa dokázať prežiť trojhodinovku toho najnudnejšieho predmetu, aký si vieš predstaviť po hodinovom spánku. Tvoje telo sa naučí spať v 5-minútových intervaloch pomedzi to, ako prechádzaš z jednej učebne do druhej.

Zistíš, že riady sa sami neumyjú tak, ako doma

Doma si zvyknutý na to, že keď si ráno neustelieš posteľ a odídeš z izby, tak neskôr keď prídeš, bude posteľ ustlaná. To isté platí aj pri umývaní riadu. Až na internáte zistíš, že posteľ sa neustelie sama a riad sa taktiež sám neumyje. Po dlhej úvahe, prečo je to tak, prídeš na to, že tá zázračná víla, ktorá všetko za teba urobí, je tvoja mama. Tá však na internáte s tebou nie je.

Ten pocit, keď zistíš, že si nedostal intrák napriek tomu, že bývaš desiatky kilometrov od školy

Dva týždne pred začiatkom semestra sa zrazu dozvieš, že pre teba už miesto na obľúbenom internáte neostalo. Vtedy zapneš prehliadač a prelustruješ skupiny na Facebooku a všetky inzeráty na Bazoši, aby si našiel lacný podnájom, ktorý ťa nevyjde 200 eur na mesiac. Lenže dva týždne pred začiatkom semestra je naozaj neskoro. Všetky lacné podnájmy už sú dávno zarezervované a tebe ostávajú dve možnosti. Nájsť si skvele platenú brigádu, aby si dokázal zaplatiť za „luxusnú“ izbu v trojizbovom byte veľkom 50 m², alebo dochádzať tých „pár“ kilometrov každý deň. Jedna možnosť lepšia ako druhá.

Tak čo. Našli ste sa v nich?

Pozri aj: 5 vecí, za ktoré si niekedy zaplatil/a obrovské peniaze, no dnes si ich zaobstaráš najviac za 35 eur

0
Komentovať (0)