Foto: wikimedia.org( nicolas genin)/Pixabay

Mnoho mien má skutočne zvláštny pôvod. Tie, ktoré vám predstavíme dnes, vznikli na základe krásnych miest po celom svete.

Nech už cestujete na akúkoľvek svetovú stranu, v každej krajine môžete nájsť aspoň jedno mesto, z ktorého vám spadne sánka. Niektoré mestá sú dokonca také krásne, že v minulosti inšpirovali ľudí k tomu, aby na ich česť pomenovali rovnako aj svoje dieťa. Verili totiž, že tak aj ich potomok získa krásu a slávu mesta, ktoré bude už navždy jeho súčasťou. Poďte sa teraz s nami pozrieť na to, ktoré mestá, či dokonca krajiny si ľudia vážili natoľko, aby po nich pomenovali aj svoje deti a aký je skutočný význam takýchto mien.

Florence

Florence

Toto meno je odvodené od slova „florens“, čo v preklade znamená prosperujúci alebo prekvitajúci, no väčšina z nás ho pozná vďaka prekrásnemu mestu v Taliansku – Florencii.

Shannon

LIMERICK ON THE RIVER SHANNON [THE THREE BRIDGES ROUTE]-130709

Toto populárne meno v anglicky hovoriacich krajinách vzniklo podľa rieky Shannon, ktorá je najdlhšou v celom Írsku, ako aj podľa mýtickej bohyne Sionann, ktorú s touto riekou spájajú mnohé miestne legendy.

Sydney

Sydney

Sydney je jedno z najväčších miest v Austrálii, ktoré sa takto volá od roku 1788. Hoci je toto meno rodovo neutrálne, od konca 19. storočia sa používa prevažne ako dievčenské meno.

Paris

Paris

Názov hlavného mesta Francúzska. Málokto však vie, že tento názov je odvodený od starovekého keltského kmeňa Parisii.

Chandler

pinterest.com

Toto meno má veľmi zvláštny pôvod. Vzniklo totiž z označenia profesie predavača sviečok (candle seller), ktoré bolo veľmi bežné v Strednom Anglicku alebo stredovekom Francúzsku. Zároveň je to aj mesto v Arizone.

Savannah

Savanna

Hoci je toto meno v našich končinách veľmi nezvyčajné, podľa najnovšieho výberu 50 najlepších mien pre dieťa na rok 2017 sa umiestnilo na veľmi slušnom mieste. Pochádza z anglického označenia pre rozsiahlu trávnatú pláň (savanna).

Austin

Blue Hour Skyline, Austin

Toto meno pochádza zo stredovekého mena Augustine a zároveň z rovnomenného mesta v Texase.

Charlotte

Charlotte Cityscape

Meno Charlotte vzniklo v Británii na konci 17 storočia ako ženský tvar pre mužské meno Charles. Podľa najnovších prieskumov je to 7. najpopulárnejšie meno v Spojených Štátoch a 25. najpopulárnejšie meno vo Veľkej Británii. Zároveň je to aj mesto v Severnej Karolíne.

London

London

Nikoho zrejme neprekvapí, že toto meno pochádza z názvu hlavného mesta Veľkej Británie. Jeho skutočný význam je však do dnešných dní neobjasnený.

Alexandria

Alexandria 2122972.jpg

Meno Alexandria je ženskou verziou pre mužské meno Alexander. Dobyvateľ Alexander Veľký počas svojich výprav založil mnoho miest, medzi ktoré sa radí aj spomínaná Alexandria v Egypte, ktorá vznikla v roku 331 pred našim letopočtom.

Dakota

Keystone, South Dakota

Meno Dakota vzniklo u starého indiánskeho kmeňa Siouxov, ktorí ho používali pre označenie priateľov alebo spojencov. Jedná sa tiež o názov takmer desiatich miest roztrúsených po celých Spojených Štátoch.

Milan

Duomo - Milan

Toto meno je známe aj v našich končinách a pochádza zo slovanského slova milu, ktoré znamená „milostivý“.

Jordan

Jordan

Pôvod tohto mena môžeme nájsť v názve rieky, ktorá preteká medzi Jordánskom a Izraelon, ale aj hebrejskom slove Yarden, ktoré znamená „ukloniť sa“.

Odessa

Odessa

Meno Odessa pochádza z názvu rovnomenného ukrajinského mesta, ktoré sa nachádza na severnom pobreží Čierneho mora.

Siena

Siena

V preklade „oranžovo-červený“, meno Siena pochádza zo známeho mesta v Taliansku, ktoré dostalo toto pomenovanie vďaka špecifickej farbe lokálnych hlinených budov.

Poznáte aj iné mená pochádzajúce z názvov miest, na ktoré sme zabudli? Dajte nám vedieť v komentári.

Pozri aj: Prečo voláme našu vlasť Slovensko a Apeninský polostrov zase Taliansko? Dôvod vás prekvapí

thisisinsider.com
Príbehy
0
Komentovať (0)