Continental-film (vľavo), imdb.com (vpravo)

Temné obdobie stredoveku oddávna lákalo filmárov a snažili sa túto temnú dobu zobraziť čo najvernejšie alebo naopak vďaka nedostatkom informácií o stredoveku zrealizovať svoje najfantastickejšie predstavy.

Udatní rytieri na koni, krásne princezné a hroziví draci. Dôvodov, prečo mať rád príbehy zo stredoveku, je mnoho. Prinášame vám zoznam filmov, ktoré zachytávajú toto obdobie hrdinských činov z mnohých uhlov. 

Kráľ Artuš: Legenda o meči

Režisér Guy Ritchie sa preslávil hlavne filmami z gangsterského prostredia (Podfu(c)k, Zbaľ prachy a vypadni!, RocknRolla). Po úspešnom spracovaní príbehov Sherlocka Holmesa sa tento režisér chystá preniesť na plátno ďalšiu známu literárnu postavu – Kráľa Artuša. Charlie Hunnman a Jude Law v hlavných úlohách sľubujú svieži pohľad na túto starú legendu. Film má premiéru 11.5. 2017

Statočné srdce

Mel Gibson ako William Wallace sa stal na dlhú dobu ikonou filmov o stredoveku. Príbeh vojaka, ktorý sa postavil do čela odporu proti anglickému kráľovi Eduardovi I., je založený na stredovekej epickej básni. Príbeh o zrade, hrdinských činoch a láske, kvôli ktorej sa oplatí bojovať, chytí za srde všetkých milovníkov žánru.

Kráľovstvo nebeské

Majster vizuálnych veľkofilmov Ridley Scott si obhájil svoje miesto historickým vojnovým filmom z obdobia križiackych výprav. Príbeh zachytáva mladého rytiera Baliana, ktorý odchádza do neznámej krajiny bojovať za svoje ideály. Film zobrazuje dávny boj medzi kresťanmi a moslimami a má nám čo povedať aj v súčasnosti.

Robin Hood

Bohatým bral, chudobným dával. Robina Hooda poznajú asi všetci. Tento príbeh o lukostrelcovi zo Sherwoodskeho lesa bol na obrazovkách stvárnený viackrát, napríklad aj ako animovaný film či seriál. Jedno z najepickejších spracovaní má na starosti Ridley Scott v hlavnej úlohe s Russelom Crowom.

Príbeh rytiera

Predtým než sa Heath Ledger upísal do roly Jokera v Batmanovi, zahral si v sympatickej komédii z prostredia rytierskych turnajov. Príbeh o vôli človeka zmeniť vlastný osud má mnoho úsmevných momentov a podarených hlášok.

Vikingovia

Okrem známeho seriálu „Vikingovia“ sa o tomto severskom národe môžeme veľa dozvedieť aj z tohto filmu o arabskom vzdelancovi, ktorý sa musí pripojiť k Vikingom a bojovať proti tajomnému nepriateľovi. Jedným z plusov filmu je Antonio Banderas v hlavnej úlohe.

Beowulf

Film vychádza z príbehu starej anglosaskej hrdinskej básne o hrdinovi menom Beowulf. Hrdina musí zničiť obávanú príšeru menom Grendel, ktorá terorizuje okolie. Klasický hrdinský epos s množstvom príšer je obohatený performance-capture spracovaním a celý film je čiastočne animovaný 3D animáciou.

Meno ruže

Klasický román Umberta Eca o opátstve Benediktánov, v ktorom došlo k záhadnému úmrtiu poznajú mnohí. Film síce obchádza filozofickú rovinu svojej knižnej predlohy, no je dôstojnou kriminálkou zo stredovekého prostredia so Seanom Connerym v hlavnej úlohe.

Údolie včiel

Historická dráma z Československa na motívy knihy Vladimíra Krönera nám pripomína, že aj u nás sa môžu točiť dobré filmy. Film zobrazuje konflikt medzi asketickým životom v križiackom ráde a túžbou po slobodnom živote.

Monty Python a Svätý Grál

Na záver ešte jeden humorný pohľad na stredovek. Komediálnu britskú skupinu Monty Python netreba fanúšikom komédií predstavovať. Monty Python a Svätý Grál je netypické spracovanie legendy o kráľovi Artušovi. Absurdné poňatie klasickej legendy vás zaručene pobaví aj napriek (alebo práve vďaka) lacným kulisám a absurdným dialógom.

Tešíte sa na nové spracovanie legendy o Artušovi? Čakanie na premiéru (11.5) si môžete skrátiť práve týmito filmami.

Pozri aj: 6 filmov o drogách a ich nevyspytateľných účinkoch, ktoré mnohým ľuďom zničili život

interez.sk (Martin Majdák) imdb.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )