Nikdy nie je zlý čas na nazretie do archívu a vybrať si pri tom nejakú starú klasiku, ktorá vás zabaví na celý večer. No nielen...

Nikdy nie je zlý čas na nazretie do archívu a vybrať si pri tom nejakú starú klasiku, ktorá vás zabaví na celý večer. No nielen v minulosti sa robili “dobré” filmy. Za posledných 20 rokov sa podarilo režisérom vytvoriť viacero filmov, ktoré sa stali modernými klasikami. Môžno ste niektoré ešte nevideli, a ak sa rozhodujete, aký film si večer pozrieť, tento článok vám môže s rozhodovaním pomôcť. Prinášame vám 10 moderných klasík, ktoré musíte vidieť.

Donnie Darko (2001)

Jake Gyllenhaal sa začínal objavovať na obrazovkách každého z nás keď si na konto pripísal jednu zo svojich prvých hlavných rolí, v ktorej hral ustarosteného dospievajúceho mladíka, ktorého trápia vízie budúcnosti. „Donnie Darko“ sa stal kultovou klasikou, pretože zachytil pocit úzkosti dnešnej mládeže. Tento film sme už spomínali v článku o strhujúcich filmoch, ktoré si budete musieť možno pozrieť dvakrát.

gizmodo.com
gizmodo.com

Bowling For Columbine (2002)

Štvrtý film od Michaela Moora, ktorý získal Oscara za najlepší dokument, môžeme považovať za jeho najlepší. Kontroverzný režisér použil udalosti masakru na americkej škole Columbine High School na to, aby zachytil americkú závislosť na zbraniach.  Je smutné, že aj o 14 rokov neskôr po tom, ako bola téma prednesená v tomto filme, je stále relevantná.

dailybruin.com
dailybruin.com

Mesto bohov (2002)

Tento neuveriteľný pohľad na ulice v Rio de Janeiro ukazuje životy dvoch chlapcov, ktorí vyrastajú medzi zbraňami a drogami. Obsadenie sa skladá prevažne z neprofesionálnych hercov, čo dodáva filmu autenticitu. Prekvapivé však je, že aj keď je tento film extrémne násilný, nesie v sebe aj prvky komédie.

mubi.com
mubi.com

Večný svit nepoškvrnenej mysle (2004)

Keď spojíte režiséra menom Michel Gondry a scenáristu Charlieho Kaufmana, dostanete jeden z najoriginálnejších milostných príbehov za posledných 15 rokov. Jeden z najlepších výkonov Jima Carreyho. Hrá muža menom Joel, ktorý sa po rozchode so svojou priateľkou (Kate Winslet) rozhodne ísť k lekárovi, ktorý sa špecializuje na vymazanie ľudí z vašej pamäte. Čo sa z toho neskôr odvíja, je naozaj úžasné…

cinespia.org
cinespia.org

Super Size Me (2004)

Morgan Spurlock využil jeho jedinečnú osobnosť a aktuálnu tému k tomu, aby vytvoril film, ktorým definoval svoju kariéru. Amerika a jej problém s obezitou, fast foodová sieť McDonald, to je to, na čo sa Spurlock zameral. Čiastočne pri tom zmenil spôsob, akým sa v dnešných dňoch pozeráme na fast foody. (Vo filme je jeden mesiac iba jedlo z McDonaldu.) Po zhliadnutí tohoto filmu sa budete snažiť vo svojom živote hľadať viac zdravej stravy a fast foody budete obchádzať na kilometre.

youtube.com
youtube.com

Táto krajina nie je pre starých (2007)

Bratia Coenovci vytvorili klasický novodobý western vďaka prerobeniu románu Cormaca McCarthyho. Vo filme hrá Josh Brolin človeka, ktorý narazí na veľký kufor plný peňazí a Javier Bardem je psychotický nájomný vrah. Film je každým pozretím lepší.

miramax.com
miramax.com

Ratatouille (2007)

„Ratatouille“ rozpráva pôsobivý príbeh prostredníctvom animovanej rozprávky, ktorá nie je len pre deti. Odohráva sa vo svete parížskych nóbl reštaurácií a hlavnou postavou príbehu „Ratatouille“ je potkan, ktorý sa prehlasuje za kuchára. Film mohol dopadnúť ako úplná katastrofa, ale namiesto toho sa ukázalo, že príbehy s mnohými vrstvami môžu byť podané aj prostredníctvom animovanej rozprávky.

royalalberthall.com
royalalberthall.com

Čierna krv (2007)

Paul Thomas Anderson prináša film, ktorý je epický vo viacerých ohľadoch, vrátane jeho príbehu, hudby a kinematografie. Daniel Day-Lewis podáva výkon, ktorý odoláva skúške času ako šialený naftový magnát.

independent.co.uk
independent.co.uk

Zodiac (2007)

David Fincher je režisér známy pre jeho vskutku pozitívny vzťah k temnejším témam, preto mu príbeh o zabijakovi menom Zodiac sadol ako uliaty. Jake Gyllenhaal hrá karikaturistu pre noviny a stáva sa posadnutý prípadom. Keď policajné vyšetrovanie nevedie nikam, prevezme prípad. Tým, že nikto do samého konca skutočne nevie, kto je Zodiac, vás Fincher udrží v napätí po celý čas. O skutočnom príbehu Zodiaca sa dočítate tu.

collider.com
collider.com

Muž na lane (2008)

Predtým, než sme mohli vidieť film „The Walk,“ sme mali možnosť pozrieť si príbeh o odvážnej prechádzke po lane cez Dvojičky od ľudí, ktorí to skutočne urobili. Oscarový dokument je úchvatný vďaka človeku, ktorý sa nám prihovára ako rozprávač, no Philippe Peti je zároveň aj mužom, ktorý tento odvážny prechod vykonal. Hoci dokument ukazuje divákom, aký neuveriteľný výkon to bol, Petitové majstrovské rozprávanie udržuje film pútavým.

rogerebert.com
rogerebert.com

Bonus: Klub bitkárov (1999)

Tento nadčasový film z roku 1999 videl skoro každý, no ak patríte k tým, ktorí ho nevideli, určite stojí za to si ho pozrieť. Režisér David Fincher vtiahol divákov do hlavy úradníka Jacka, ktorý s kamarátom založí prvý klub bitkárov. Po zhliadnutí tohto filmu budete uchvátení a určite sa vám v hlave zjaví množstvo otázok.

comingsoon.net
comingsoon.net
interez.sk (košo) , businessinsider.com

 

0
Uložiť článok
Komentovať