cnn.com

Pestovanie zeleniny už nebude také ako predtým. Projekt AeroFarm kombinuje moderné technológie a efektívne poľnohospodárstvo. Za rok chce takto farma vyprodukovať 1000 ton zeleniny.

Celosvetový problém, ktorý sa dotýka až dvoch miliárd ľudí, súvisí s nedostatkom potravy. Vedci a inžinieri stále hľadajú nové a nové spôsoby, ako zabezpečiť čo najväčšie výnosy plodín pri použití čo najmenšieho množstva zdrojov. Preto sa vyvíjajú stále kvalitnejšie a účinnejšie hnojivá a v laboratóriách genetickí inžinieri neustále hľadajú nové kombinácie génov, ktoré by vytvorili odolnejšie a výnosnejšie rastliny. Jedným z nových spôsobov pestovania je aj moderné pestovanie v halách, kde sú všetky procesy dôsledne kontrolované. Jedným z nich aj miesto nazývané AeroFarms.

Článok pokračuje pod videom ↓

Asi by ste netipovali, že v starej továrni v New Jersey na ploche 69-tisíc metrov štvorcových môže rásť chrumkavá zelenina. Ale je tomu tak. Projekt AeroFarms sa zameriava na pestovanie listovej zeleniny a tiež byliniek. Pritom sa nevyužíva žiadna pôda, pesticídy, ani Slnko. Ako je to možné?

Ak si myslíte, že farmári na tejto farme jednoducho posadia semienka a čakajú, kým im niečo vyrastie, ste na omyle. Všetky podmienky sú tu dôsledne kontrolované, vrátane osvetlenia, vlhkosti vzduchu, či teploty. Cieľom projektu je vypestovať ročne takmer 1000 ton zeleniny. Zameriavajú sa najmä na pestovanie kelu, žeruchy a bazalky.

Takto vyzerá pestovanie zeleniny na moderný štýl:

cnn.com
cnn.com

V hornej časti sa nachádzajú LED diódy, ktoré osvetľujú rastliny v presnej vlnovej dĺžke, akú si daný typ rastliny vyžaduje.

Na rozdiel od bežného pestovania, v tejto farme nenájdete ani kúsok zeminy. Rastliny sú zasadené v bielych vláknách vyrobených z recyklovaných plastových fliaš.

„Pestovanie rastlín v interiéri je oveľa lepšia metóda ako klasické vonkajšie pestovanie“, hovorí spoluzakladateľ a výkonný marketingový riaditeľ Marc Oshima a ďalej dodáva: „Vďaka kontrolovateľným podmienkam sme schopní produkovať až o 75% viac zeleniny ako pri klasickom poľnohospodárstve.“

cnn.com
cnn.com

Veľkou výhodou pri tomto projekte je šetrenie vody. Oproti klasickému poľnohospodárstvu sa tu spotrebuje až o neuveriteľných 95% menej vody, ktorá je obohatená o malé množstvo živín. Keďže je celá farma v podstate jedno veľké laboratórium, nežiaduce vplyvy ako je burina, škodcovia, či plesne sú eliminované. To znamená, že výsledná zelenina je ekologická, bez postreku a bez použitia veľkého množstva chemikálií a hnojív.

Páči sa nám tento projekt, aj keď je jasné, že cesta, kým sa takéto farmy začnú viac a viac rozširovať, bude ešte dlhá a kľukatá. Takisto je jasné, že nie všetky plodiny bude možné takto pestovať, no všetko je len na začiatku, a tak bude budúcnosť určite ešte veľmi zaujímavá.

interez.sk (Matej Mensatoris), futurism.com
Uložiť článok

Najnovšie články