Disney

Branislav Blaško / / News
Vo veku 106 rokov zomrel v USA výtvarník Tyrus Wong, ktorého kresby jelenčeka Bambi inšpirovali filmové štúdiá Walta Disneyho v roku 1942 k vzniku kultového rodinného animovaného filmu Bambi.

Rodinné múzeum Walta Disneyho dnes oznámilo, že Wong zomrel v rodinnom kruhu 30. decembra 2016.

Tyrus Wong emigroval do Spojených štátov z Číny ako dieťa so svojím otcom, pričom matku a sestru nechali doma a už nikdy ich nevidel. Wong bol vyštudovaný výtvarník a pre Disneyho štúdiá začal pracovať v roku 1938. Nakreslil stovky obrázkov, aby animovaný film vytvoril ilúziu pohybu.

Pre Disneyho štúdiá pracoval iba tri roky a potom prešiel k filmovej spoločnosti Warner Bros. Po odchode na dôchodok sa venoval výrobe komplikovaných bambusových šarkanov. Za svoju prácu získal množstvo ocenení. V roku 2015 o ňom bol nakrútený dokumentárny film Tyrus.

Jeho režisérka Pamela Tomová reagovala na správu o jeho úmrtí slovami, že „sme stratili vynikajúceho umelca, legendu filmu a animácie, čínsko-amerického priekopníka a hrdinu“, ktorý „nás privádzal v úžas svojím talentom, okúzľoval svojím chlapčenským humorom a ….veľkým srdcom.“

TASR
0
Komentovať (0)