pixabay.com

Za 434.500 eur vydražili v stredu na aukcii dražobného domu Christie's v Paríži revolver, ktorým sa Paul Verlaine pokúsil v júli 1873 v Bruseli zastreliť Arthura Rimbauda.

Zbraň kalibru 7 mm vtedajšej módnej značky Lefaucheux získal napokon licitujúci cez telefón, ktorého štátnu príslušnosť nezverejnili. Jeho ponuka prevýšila aj možnosti rodiska Arthura Rimbauda – mesta Charleville-Mézieres, kde usporiadali dokonca verejnú zbierku so zámerom získať revolver.

Výťažok z dražby mnohonásobne prevýšil očakávania expertov, ktorí odhadovali predajnú cenu na 50.000-60.000 eur.

Vydražený revolver zohral významnú úlohu v jednej z najslávnejších tragédií francúzskej literárnej histórie. Dva výstrely, ktoré padli v bruselskom hoteli 10. júla 1973 a jeden z nich zranil Rimbauda, predznamenali koniec búrlivého vzťahu oboch literátov. Vtedy 29-ročný Verlaine strieľal na o 10 rokov mladšieho Rimbauda, ktorý podal na neho trestné oznámenie a už o mesiac neskôr si vypočul dvojročný trest väzenia.

Zbraň, ktorú polícia zhabala, sa dostala do predajne zbraní v Montigny, odkiaľ sa až pri likvidácii tejto prevádzky v roku 1981 dostala k aktuálnemu majiteľovi, belgickému exekútorovi Jacquesovi Ruthovi. Ten sa o vzácnosti predmetu dozvedel až vďaka filmu o vzťahu oboch literátov.

TASR
Príbehy
0
Komentovať (0)