Foto: Instagram (Ladislav Miko)

V súčasnosti je to akoby sa s Youtubermi roztrhlo vrece. My sme z nich vyspovedali, takého, ktorý je na scéne pomerne krátko, no získal si veľké množstvo divákov. A zaslúžene.

Hovorí si Zlý Zajo, no skutočným menom sa volá Ladislav Miko. Na Youtube sa preslávil reakčnými videami prezentujúcimi svoj subjektívny názor na rôzne kontroverzné videá, ktoré sa stali na slovenskom a českom Youtube akýmsi kultom. Teda sú to videá veľmi zlé, trápne a nevhodné, no aj napriek tomu sú známe a majú vysoký počet kliknutí. A Zlý Zajo vám bez servítky povie, čo si o týchto skvostoch myslí.

Jeho reakciám nechýba humor, zdráva dávka cynizmu a najmä nadhľad a sarkazmus. Neradí sa k tvorcom, ktorí neprekročili tínedžerský vek, a preto sa na svet pozerá možno o čosi triezvejšie. Stále však ide o jeho subjektívny názor, ktorý vás však zaručene pobaví a niekedy vám možno aj upraví názor na niektoré seriózne témy.

Reakčné videá sú v zahraničí veľmi populárne. Myslíš, že sa ti podarilo vyplniť nejakú dieru na scéne?

Nemyslím, že by som práve vyslovene vypĺňal dieru na scéne, skôr sa možno len venujem trochu iným témam ako iné reakčné kanály alebo ich prípadne rozoberám z iného uhlu pohľadu. Množstvo videí je venovaných práve sociálnym témam, a teda šikane, anorexii a tak podobne…

Na Youtube si sa objavil znenazdajky. Čo ťa priviedlo k tvorbe videí?

Ono je to veľmi jednoduché vysvetliť a zároveň aj nie je. Predtým som nejaký čas pôsobil v denníku ako redaktor, venoval som sa regionálnym témam a krimi. Ako šiel čas, túto pozíciu som vystriedal za inú, a keďže som „contentový“ človek, chýbala mi možnosť tvorby obsahu, práve preto som sa rozhodol, že začnem natáčať videá na youtube, no nemohol som sa venovať klasickým „novinárskym“ témam, pretože nikoho by na youtube nezaujímala politika, krimi, spravodajstvo atď…

Začal som sa teda venovať klasickým témam, ako aj iné reakčné kanály a možno ľudí zaujal môj subjektívny pohľad na vec a samozrejme aj to, že vo videách som sa rozhodol nepoužívať nadávky, čo množstvo divákov ocenilo pozitívne, pretože nadávky síce vyplnia priestor, ale ten sa dá vyplniť aj inak – žiaľ je to niekedy na úkor vtipu, ale ten zas nahradili vážne témy, kde sa vtip a humor ani nehodia.

Myslíš, že publikum dokáže doceniť  tvoj nekompromisný prístup a racionálny pohľad?

Je veľa ľudí, ktorí si vážia spôsob, akým komentujem a vysvetľujem veci, opisujem udalosti a snažím sa aj vysvetliť niektoré pochody, slová, ktoré používam a tiež sa to stretlo s dobrým ohlasom. Tvorca nemôže vždy čakať, že každý pochopí to, čo vysvetľuje a zaberie len pár sekúnd, aby to vysvetlil. Tak môj obsah získa na hodnote, pretože sa niečo môžu ľudia aj dozvedieť a o tom to je, aby som svoje skúsenosti a názor odovzdal divákovi, inak by som nemal čo ponúknuť a nesledovali by ma.

Tvoje videá stúpli na kvalite od čias začiatkov. Máš plán do budúcnosti v rozšírení svojej tvorby?

Veľmi ma zaujala možnosť natáčať 360° vlogy, ale nakoľko na to ešte nemám dostatočne silnú techniku, tak celá výroba takéhoto videa mi zaberie príliš veľa času a zaujíma to málo ľudí, keďže sú moji diváci zvyknutí viac na reakcie. Snažím sa však samozrejme vždy tvorbu inovovať, no ako sa hovorí, „náročný divák“ nemá rád zmeny.

Poukazuješ na to, že ľudia by nemali holdovať banálnym hlúpostiam a veriť všetkému, čo sa napíše alebo povie. Dostavil sa nejaký efekt?

Po natočení videa o prezentácii „nového biznisu“ jedným mladým chalanom, ktorý až podozrivo zaváňal MLM-kom (pyramída), sa mi ozvalo niekoľko ľudí, že podobné pozvanie do takýchto „firiem“, ktoré sľubovali zárobok v desiatkach tisíc eur týždenne po zapojení celej rodiny, po zhliadnutí môjho videa odmietli a sú radi, tiež som dal niekoľkým ľuďom do hlavy chrobáčika, ktorý ich vždy prinúti premýšľať nad tým, prečo sa niečo deje, prečo je niečo natočené alebo povedané tak ako je a odhaľujú tak už rýchlejšie skrytú formu reklamy vo videách, ktorá je podľa mňa neetická.

Keď mám vo videu reklamu ja, vždy poviem, že video niekto sponzoruje a označím ho ako „platený obsah“. Motiváciou je pre mňa to, že aj keď síce moje videá neuvidí každý, určite môžu pomôcť aspoň tým, ktorí to potrebujú a dostanú sa k nim, a aj jeden človek s lepším dňom vďaka vedomosti z môjho videa mi zlepší náladu.

Máš skúsenosť s osobnou konfrontáciou na základe internetového konfliktu?

Určite áno, ale je potrebné si uvedomiť to, že internet je internet a veci z internetu by sa nemali prenášať do reálneho sveta. Vždy som si to s daným človekom dokázal odkomunikovať telefonicky a pokiaľ aj jeden, aj druhý sme normálni ľudia, tak spoločne dosiahneme nirvánu priateľstva a porozumenia…

Napríklad: Natočil som video, kde som svojim divákom prezentoval Sajfovu spoluprácu so spoločnosťou Samsung a to, že jeho stávka s prezidentom Samsungu nebola iba náhoda, ako to prezentoval vo svojich vlogoch, ale vopred dohodnutá spolupráca. Zavolal mi, pokecali sme si a všetko vysvetlili. Moje videá nemajú za cieľ šíriť zlo, nenávisť alebo hejt, majú za úlohu len poučiť, vysvetliť a odprezentovať môj názor. Sajfa to vzal s humorom a ponúkol televízor aj mne, ale nehodil by sa mi do obývačky, tak som musel odmietnuť.

Vieš ľudí svojim pohotovým cynizmom ľahko zložiť. Stretol si sa už s (konštruktívnou) kritikou?

Určite áno, ale zvyčajne tá kritika vychádzala zo zlého pochopenia môjho obsahu alebo narážok. Nie je všetko také zlé ako to vyzerá, no nie každý to vidí zo správneho uhlu. O tom je internet.

Pre ľudí je večná záhada, či sa dá z Youtubu vytvoriť hlavný zdroj príjmu alebo nie. Ako je to v skutočnosti?

Z Youtube sa hlavný zdroj príjmu vytvoriť nedá, pokiaľ natáčate pre Česko a Slovensko, je to tak na dva nákupy a popravde to beriem skôr ako odmenu za to, že robím to, čo ma baví. Pokiaľ by som podobný obsah natáčal v angličtine pre medzinárodný audience, určite by to hlavný zdroj príjmu predstavovať mohlo, ale zas je tam väčšia konkurencia a množstvo iných premenných, ktoré by to mohli pokaziť.

Popri tom, že máš svoju prácu, pravidelne pridávaš kvalitný content. Koľko voľného času ti zhltne tvoja Youtube kariéra?

O nejakom voľnom čase sa ani nemôžeme baviť, po práci prídem domov a natáčam zvyčajne cez noc, nakoľko až vtedy mám čas. Preto ak si niekto myslí, že youtuber má kopu voľného času a plno super zážitkov, mýli sa… Pokiaľ to samozrejme nekooperuje s jeho prácou.

Zasahuje ti život Youtubera do súkromia alebo je tvoja popularita v únosnej miere?

Život youtubera mi nejako do súkromia ešte nezasahuje, aj keď je pravda, že na ulici, v obchodných centrách a tak ma už spoznáva viac a viac ľudí, no vždy som ešte v rámci toho „inkognito“ a môžem si v pohodičke vybehnúť na nákup strapatý, v papučiach…

Čo si myslíš o našej Youtube tvorbe?

Váš kanál som si všimol a pozerali sme ho spoločne na streame, tuším, že šlo o to, čo by sa stalo, ak by bola 3. svetová vojna. Celkom ok a oceňujem, že sa tomu venujete.

Tvorba Zlého Zaja patrí v súčasnosti k najkvalitnejšiemu obsahu, ktorý môžeme zhliadnuť na slovenskej Youtube scéne. Pokiaľ vás rozhovor zaujal, jednoznačne by ste mali dať jeho kanálu šancu. Môžete ho tiež sledovať na Instagrame a Facebooku.

Pozri aj: Medial Banana: Kapela s najväčším progresom na Slovensku stihla za tento rok navštíviť Jamajku a nahrať album so svetovými reggae hviezdami (Rozhovor)

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy