Foto: facebook.com/Unique Information

Je to neuveriteľné, no toto mesto sa rozkladalo len na ploche niečo vyše 25 kilometrov štvorcových.

Toto mestečko nachádzajúce sa v Hong Kongu bolo počas svojej najväčšej slávy preplnené na prasknutie. Hustota obyvateľstva bola 120-krát vyššia, ako hustota obyvateľstva v New Yorku. Na takej malej ploche sa tlačilo až 50-tisíc obyvateľov od detí až po starcov. Zaujímavé je, že úrady sa o mestečko nestarali a tak tu bol pre kriminálne živly doslova raj.

Kowloon bolo pôvodne len malé opevnenie

Vzniklo ešte za čias dynastie Son, ktorá vládla medzi rokmi 960 až 1279. Opevnenie ležalo roky nedotknuté, až neskôr bolo pretvorené vojenské stanovište obohnané múrmi. Úlohou opevnenia bolo udržať na uzde britské vojská. Snahy však boli márne, pretože Briti vyhlásili Kowloon za svoj, nijak ho však nevyužívali. Po čase začalo opevnenie, ktoré sa rozrastalo na mestečko, priťahovať pozornosť turistov. Posledných 400 obyvateľov opustilo Kowloon v 30. rokoch, keď sa ho vláda napokon rozhodla zrovnať so zemou.

Kowloon City

Posted by Kevin Lee on Sonntag, 30. August 2009

Okupácia japonskými vojskami

Počas druhej svetovej vojny bol Kowloon na istý čas pod nadvládou Japonska. Japonci rozobrali obranný múr, ktorý dovtedy Kowloon obklopoval a materiál využili na rozšírenie neďalekého letiska. Po tom, čo bolo Japonsko porazené, sa do mestečka začal pomaly vracať život a v roku 1947 tu opäť žilo takmer 2000 obyvateľov, pričom mnohí z nich boli utečenci a kriminálnici. V roku 1948 sa Briti pokúšali obyvateľov vyhnať, neuspeli však, rozhodli sa preto ponechať Kowloon vlastnému osudu. Tak vznikol raj pre kriminálne živly najrôznejšieho druhu.

Kowloon City.

Posted by Buzz Mak on Donnerstag, 27. Januar 2011

Pribúdajúce prístavby

S narastajúcim počtom obyvateľov bolo nutné neustále rozširovať aj obytné priestory. Obyvatelia ho však nerozširovali tradičným spôsobom. Namiesto toho, vždy keď to bolo potrebné, prilepili k existujúcej budove ďalšiu miestnosť, samozrejme bez povolení a bez zásahu architekta. Čoskoro tak bolo mestečko doslova mraveniskom vytvoreným z 300 navzájom poprepájaných vysokých budov. Ak ste sa chceli prejsť po chodníku, slnečné lúče by ste na tvári nepocítili. Zástavba bola totiž už taká hustá, že k nižším podlažiam už nepresvitalo svetlo. Okrem toho, potrebovali by ste dáždnik, pretože nad hlavou by vám viedli stovky potrubí, ktoré neustále pretekali.

Zaha Hadid Architects’ London Skyscrapers Face Public Dispute

Posted by Fabrizio Mosci Studio di Architettura on Samstag, 27. Dezember 2014

Mnoho bytov bolo vtesnaných medzi iné tak, že tam nemohli byť okná a o čerstvom vzduchu sa nedalo ani hovoriť. Pohyb z jedného konca mestečka na druhý však nebol problém. Stačilo sa nebáť výšok a prejsť sa po strechách. Aj keď bolo mesto zdanlivo bez pravidiel, predsa len jedno bolo nutné dodržiavať. Budovy nesmeli mať viac ako 14 poschodí, aby nebránili príletu a odletu lietadiel z neďalekého letiska.

Kowloon Walled City, Hong Kong, 1989

Posted by Doug Holmes on Dienstag, 25. Januar 2011

Nič pre klaustrofobikov

Tí, ktorí žili na nižších poschodiach, považovali únik na strechu za niečo posvätné. Strechy budov boli neraz ihriskami pre deti, či miestom, kde sa konali preteky holubov, na ktorých sa miestni radi zabávali. Bolo to však nebezpečné, keďže okrem zábavy slúžili strechy neraz aj ako smetiská a človek mohol medzi odpadom poľahky prehliadnuť medzeru medzi dvoma budovami.

Kowloon Walled City: Kineski "mravinjak" Hong Konga – najgušće naseljeni "kvart" Hong Konga 🙂

Posted by N Balkan.ba on Mittwoch, 21. November 2012

Raj pre kriminálne živly

Okrem spomínaného pravidla sa zdalo, že v mestečku neplatia žiadne zákony. Kto by ich aj vynucoval, policajti sem vstupovali len po skupinách, pretože mali strach. Ak sem aj vošli, neraz sa tvárili, že nič nevidia, buď zo strachu, alebo kvôli bohatým úplatkom. Zmena nastala až v 70. rokoch.

Kowloon Walled City 九龍城寨 (九龍城砦)

Posted by The Industrial Void of Metal on Dienstag, 14. Februar 2017

Policajné razie

V 70. rokoch sa spustila kampaň, ktorá mala odstrániť korupciu z radov policajtov. Následkom toho bolo zatknutých viac ako 2500 ľudí. Policajti sa už Kowloonu nebáli a zhabali tu takmer dve tony návykových látok. V roku 1983 polícia prehlásili, že Kowloon už nie je chaosom, ale je pod kontrolou.

http://en.wikipedia.org/wiki/Kowloon_Walled_City

Posted by The Nihilist on Samstag, 25. August 2012

Old Kowloon City Building 1 Nov 10

Posted by Donald MacRae on Montag, 27. Dezember 2010

Obyčajní ľudia

Napriek prekvitajúcej kriminalite, väčšina obyvateľov Kowloonu boli obyčajní ľudia, ktorí len chceli žiť svoj život. Keď prebiehali razie, dokonca policajtov podporovali a pomáhali im mesto vyčistiť. Obyvatelia dokonca vytvorili dobrovoľnícku hasičskú jednotku, spoločnými silami vytvorili systém vodovodných potrubí a kanalizácie a vytvorili si systém na vysporiadanie sa s odpadkami.

Chun Hay Au YeungThe light of Kowloon Cityhttp://purehay2008.blogspot.com/

Posted by More illustrations on Donnerstag, 15. März 2012

Rozhodnutie o demolácii

Napriek tomu, že mestečko sa pomaly ale isto dávalo do poriadku, britská a čínska vláda v roku 1987 rozhodli, že Kowloon bude zdemolovaný. Vyplatili teda obyvateľom kompenzáciu a vyhnali ich z ich domovov. Niektorí však odísť nechceli a boli vysťahovaní násilím. Aj keď si našli nový domov, tvrdili, že šťastnejší boli v Kowloone. V roku 1993 bol Kowloon zrovnaný so zemou a na jeho mieste vyrástol Kowloonský mestský park. Aby sa však na tento kúsok histórie nezabudlo, v parku sa zachovala brána, ktorá slúžila ako hlavný vchod do Kowloonu. Okrem toho tu nájdete aj múzeum.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2139914/A-rare-insight-Kowloon-Walled-City.html

Posted by Orlando Guerreiro Perez on Mittwoch, 25. September 2013

Kowloon City, Kowloon 06-1997

Posted by 進階黑白攝影課程 on Mittwoch, 8. Juni 2011

Fungujúci systém

Niektorí tvrdia, že Kowloon nemal byť zdemolovaný, bol totiž príkladom toho, ako si ľudia vystačia aj bez zásahu vlády. Napriek tomu, že vláda sa až do demolácie len prizerala so založenými rukami, obyvatelia dokázali v Kowloone vytvoriť samostatný fungujúci systém. Bez zásahu politiky, bez pomoci architektov. Niektorí architekti tvrdia, že bol ako dobre fungujúci stroj, ktorý vláda rozobrala len preto, lebo nevedela, ako presne funguje.

http://www.archdaily.com/502742/city-of-imagination-kowloon-walled-city-20-years-later/

Posted by ArchitetturaMuraro on Samstag, 3. Mai 2014

Kowloon vo filmoch

Vedeli ste, že Kowloon poslúžil ako inšpirácia aj pre filmový priemysel? Napríklad, v roku 1993 sa jeden z filmov Jackieho Chana odohrával čiastočne práve v opustenej budove v Kowloone. V tom čase už bolo mestečko vyprázdnené a odsúdené na demoláciu. Okrem toho, inšpiroval aj tvorcov Batmana. V susedstve Gothamu tak vytvorili štvrť s názvom The Narrows, ktorá sa na Kowloon ponáša. A inšpirovali sa nie len filmy, ale aj hry, ako napríklad Call of Duty: Black Ops, či Kowloon´s Gate.

Myslíte si, že vláda urobila dobre, keď nechala Kowloon zrovnať so zemou?

Pozri aj: Mrazivé fotografie ukazujú život vnútri opevného mesta Kowloon s hustotou obyvateľstva 119-krát väčšou ako má New York

unbelievable-facts
Uložiť článok

Najnovšie články