iMeteo

branči / / News
Zimné počasie tak skoro neskončí. Teploty budú v prvej polovici tohto týždňa naďalej mrazivé a druhá polovica prinesie ďalšiu nádielku snehu.

Takáto zima na našom území už dávno nebola. Dlhodobé vyhliadky, ktoré už od konca novembra minulého roku naznačovali, že nás čaká teplotne podpriemerný január sa zatiaľ nemýlia. Mýlia sa však len v hodnote. Modely zatiaľ očakávali prvých 10 januárových dní zhruba 1°C pod hranicou dlhodobého priemeru, no za prvých 8 dní sú teploty na našom území v priemere o 5 až 7°C nižšie ako je dlhodobý teplotný priemer.

Tohtoročná zima je zároveň aj rekordnou. Na viacerých miestach boli zaznamenané denné rekordy, pričom napríklad v Dudinciach bola zaznamenaná vôbec najnižšia teplota v histórii.

Nízke teploty nás čakajú do stredy. Potom sa mrazy zmiernia, ale silné mrazy vystrieda aj výdatnejšie sneženie.

Do štvrtka slnečno a veľmi chladno

Výrazne podpriemerné teploty nás čakajú aj naďalej a to ešte tri dni. Do štvrtka očakávajte na našom území prevažne jasné až polooblačné počasie. Počasie totiž bude ovplyvňovať oblasť tlakovej výše v chladnejšom vzduchu. Počas dňa maximálne teploty vystúpia len na -10 až -3°C a nočné teploty budú stále veľmi nízke. Klesať budú na -11 až -20°C. V dolinách a v kotlinách však môžu opäť klesať na -20 až -27°C.

Vo štvrtok oteplenie a sneh

Situácia sa začne meniť v priebehu štvrtka. Počasie totiž začne ovplyvňovať frontálny systém, ktorý prinesie výraznejšie zrážky. Najskôr prejde teplý front za ktorým k nám prenikne od západu o niečo teplejší vzduch.

Teplejší vzduch budeme pozorovať najmä na západnom Slovensku, kde môžu zrážky z tuhého skupenstva prejsť do kvapalného a denné teploty môžu vystúpiť aj k +5°C. Za teplým frontom však postúpi front studený a už v piatok začne do našej oblasti od severozápadu, po okraji tlakovej níže so stredom na Pobaltím prúdiť chladný vzduch.

Nasneží najmä na severe

Ako to už býva pri postupe frontálnych systémov od severozápadu, tak najviac snehu sa dočkajú obyvatelia severného Slovenska. Koľko však napadne je nateraz obtiažne konkretizovať. Zatiaľ čo jeden numerický model očakáva na štvrtok a piatok od 5 do 15 cm nového snehu, tak iný numerický model očakáva od 15 do 30 cm snehu, na horách aj viac.

Na zvyšku územia by malo pripadnúť zväčša od 1 do 7 cm. Najmenej snehu napadne vo Východoslovenskej, v Podunajskej nížine a na Záhorí.

Nasledujúci víkend bude zimné počasie pokračovať a ešte viac sa ochladí. Teploty by sa na viacerých miestach aj počas dňa mali pohybovať pod bodom mrazu.

Pozri aj: Čo sa stane, ak v okolí Terchovej pri teplote -26°C vylejete do vzduchu horúci čaj?

iMeteo.sk


Komentovať (0)