Ilustračné foto: Wikimedia (Navicore)

Podľa vedeckých výpočtov dopadli štyri meteority na územie Nemecka. Jeden z nich tesne minul našich českých susedov.

Meteorit, o ktorom je reč, dostal zatiaľ neoficiálne pomenovanie Renchen. Celé divadlo sa odohralo počas leta. 10. júla ožiaril meteorit krátko pred polnocou územie okolo stredného toku Rýna, čo znamená zhruba niekde v okolí nemecko-francúzskych hraníc. Veľkú časť západnej Európy v tom čase zakrývala hustá oblačnosť, no aj napriek tomu bola žiara silnejšia, ako svetlo Mesiaca počas splnu.

Neobvykle jasná obloha zasiahla aj západné Čechy, avšak meteorit samotný sa tomuto územiu šikovne vyhol. Vďaka analýze záznamov sa českým vedcom z Astronomického ústavu AV ČR, podarilo určiť scenár, podľa ktorého sa úkaz odohrával.

Žiarou boli najväčšmi zasiahnuté nemecké územia Alsasko, Lotrinsko, Bádensko-Württembersko a Porýnie-Falcko. Podľa českých vedcov meteorit Renchen pôvodne obiehal Slnko. Neskôr však zo svojej dráhy vybočil a zamieril priamo k Zemi. Jeho dopad sa našťastie zaobišiel bez akýchkoľvek škôd. Štvorica meteoritov, ktoré dopadli na územie Nemecka, boli súčasťou väčšieho asteroidu Apollo, ktorý sa stále nachádza v páse planétok v blízkosti nášho Slnka.

techfocus.cz
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy