Jean Crousillac (Manta Productions) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Rozdiely medzi mužmi a ženami sú diskutované už desaťročia, ba možno aj stáročia.

Ženy sú vnímané ako nežnejšie a slabšie pohlavie, ktorého hlavnou úlohou je zabezpečiť chod domácnosti. Muži sú zas vnímaní ako drsní živitelia rodiny. Aj keď sa hranice pomaly stierajú a muži sú neraz zženštilí a ženy rúbu drevo, niektoré rozdiely sa zmazať nepodarí zrejme nikdy. V tejto dedinke sa však ženy rozhodli, že sa nebudú prispôsobovať a vydobyli si vlastný spôsob fungovania, bez mužov.

Prísny matriarchát

Dedinka Umoja je skutočne jedinečná a leží 380 kilometrov od hlavného mesta Kene, Nairobi. Založená bola ešte v roku 1990 a zvláštne je najmä tým, že tu vládne prísny matriarchát. Nielenže tu vládnu ženy, muž sem nesmie ani vkročiť. Ženy, ktoré tu žijú, sú z kmeňa Samburu. Čiastočne ide o kmeň nomádov, ktorí sa živia najmä chovaním dobytka, kôz, oviec, ale aj tiav. Zakladateľkou mestečka je žena menom Rebecca Lolosoli a prvotnou myšlienkou bolo poskytnúť útočisko ženám, ktoré boli nútené vydať sa, no boli týrané a zneužívané.

Znásilňovanie a obriezka

Niet sa prečo čudovať, že sa ženy vzbúrili. Ženy z kmeňa Samburu totiž nemajú takmer žiadne práva. Sú majetkom muža a keď sa muž rozhodne ženu zabiť, má na to plné právo a nikto ho za to nebude súdiť. Žena nemôže nič vlastniť a musí sa podvoliť znásilňovaniu, ženskej obriezke a iným krutostiam, ktoré by mali byť v modernom svete nemysliteľné. V roku 1990 však ženy neznásilňovali len domáci muži, ale aj britskí vojaci. Ženy boli považované za nečisté a muži sa báli, že ich nakazia pohlavnými chorobami, vyhnali ich preto preč a stovky žien sa zrazu ocitli bez domova, bez majetku a bez nádeje.

Jean Crousillac (Manta Productions) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Silné ženy zo Samburu

Práve toto viedlo k založeniu dedinky Umoja. Rebecca bola kruto zbitá za to, že mala odvahu prehovoriť o problémoch kmeňa Samburu, rozhodla sa preto, že sa postaví na vlastné nohy a spolu s 15 ďalšími ženami vytvoria vlastný, bezpečný svet. Ženy však vedeli, že musia z niečoho žiť, predávali preto turistom vlastnoručne vyrobené šperky na krajniciach ciest. Samozrejme, mužov tento počin nahneval a snažili sa Umoju zničiť, ženy sa však nedali a napokon sa im podarilo kúpiť si vlastný pozemok. Keď sa o odvážnych ženách dozvedeli miestne úrady, rozhodli sa, že zakročia a ženám pomôžu.

Strach o holý život

Týmto sa však problémy neskončili. V roku 2005 sa muži pokúšali dedinku zrušiť súdnou cestou, no neuspeli. Opäť sa preto uchýlili k násiliu a v roku 2009 vtrhol do dediny Rebeccin bývalý manžel a pokúsil sa ju zabiť. V strachu o holý život museli ženy z dediny ujsť, no nevzdali sa a vrátili sa späť opäť o niečo silnejšie. Ešte aj dnes musia čeliť útokom, pri ktorých sa ich muži snažia okradnúť a prinútiť ich, aby sa podvolili. Ženy preto musia byť opatrné a počas noci nikdy nespia všetky, vždy niektorá z nich drží stráž a dáva pozor, aby ich nič neohrozilo.

Škola

Dokonca sa im v dedinke podarilo založiť školu, kam chodia nielen miestne deti, ale aj tie z okolitých dedín. V Umoji totiž vládne pravidlo, že ženy môžu vychovávať deti, aj keď sú to chlapci, v dedine však nesmie byť žiaden dospelý muž, ktorý by sa mohol pokúsiť ženu akýmkoľvek spôsobom ovládať. Okrem toho, ženy nežijú v celibáte a ak chcú, môžu mať partnera, musia sa s ním však stretávať mimo dediny. Mnoho žien však muselo bojovať o svoj život a s mužmi už nechcú mať nič spoločné.

Inšpirácia pre vznik ďalších dedín

Umoja slúži ako inšpirácia mnohým a už vzniklo niekoľko dedín, ktoré sa riadia podobnými princípmi. Do iných dedín muži nemajú vstup zakázaný, musia však akceptovať pravidlá, ktoré stanovia ženy. To je pre mnohých priam nemožná úloha, v kmeni Samburu totiž od počiatku vládli muži a tí nedokážu akceptovať, že by ženy mohli byť zodpovedné za seba, za chod rodiny či dokonca dediny.

Aj keď tradície, aj tie kruté sú tu hlboko zakorenené, pomaly ale isto sa situácia mení k lepšiemu. Ženy odmietajú obriezku napriek tomu, že bez nej sa podľa tradícií nemôžu vydať. Zameriavajú sa na vzdelanie a na to, aby svojim potomkom zabezpečili lepšiu budúcnosť.

youtube, wikipedia, umojawomen
Uložiť článok

Najnovšie články