Foto: Unsplash (Gary Bendig)

Priekopníkmi v študovaní ľudského orgazmu boli William Masters a Virginia Johnsonová.

Ich výskum prebiehal od roku 1957, pričom sa zameriaval nielen na ľudský orgazmus, ale aj na rôzne sexuálne dysfunkcie. Aj keď od tých čias ubehlo už niekoľko desaťročí, orgazmus stále predstavuje do istej miery záhadu a to najmä ten ženský. Ako uvádza portál The Guardian, vedci sa nevzdávajú a myslia si, že kľúčom k vyriešeniu záhady by mohli byť zajace.

Orgazmus ako evolučný pozostatok

Niektorí vedci sa domnievajú, že ženský orgazmus je evolučným pozostatkom. Okrem pocitu uspokojenia totiž neprináša ženám žiaden ďalší praktický úžitok. Iné je to však u niektorých druhov zvierat, napríklad u zajacov. Pri nich totiž orgazmus súvisí s počtom vajíčok, ktoré sa uvoľnia počas párenia a ide v podstate o reflex. U žien však ovulácia, teda uvoľnenie zrelého vajíčka pripraveného na oplodnenie, prebieha spontánne nie vždy práve počas sexu. Myšlienku, že ženský orgazmus je evolučným pozostatkom, podporili vedci experimentom.

Foto: unsplash

Výskumný tím z univerzity v Cincinnati na čele s Mihaelou Pavličev podával v priebehu dvoch týždňov zajacom antidepresíva známe ako Prozac. Jedným z vedľajších účinkov, ktorý Prozac u žien vyvoláva, je neschopnosť dosiahnuť orgazmus.

12 samíc dostávalo pravidelné dávky Prozacu a vedci sledovali, ako sa menil počet vajíčok počas párenia so zajačím samcom Frankom. Výsledky experimentu boli publikované v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences a ukázalo sa, že u samíc, ktorým bol podávaný Prozac, sa uvoľnilo o 30 percent menej vajíčok ako u tých, ktoré Prozac pred párením nedostávali.

Ako ho ovplyvňujú antidepresíva

Výsledky experimentu sú dôkazom toho, že antidepresíva nevplývali priamo na vaječníky zajacov, ale ovplyvňovali nervový systém. Je teda pravdepodobné, že samica zajaca musí prežiť stav podobný orgazmu k tomu, aby došlo k uvoľneniu vajíčok. Je však otázne, či orgazmus zvieratám prináša akékoľvek potešenie. Okrem toho, aby bolo možné určiť, ako presne Prozac zajace ovplyvnil, bude potrebné vykonať ďalšie výskumy. Vedcov navyše zaujíma, prečo orgazmus u zajacov po podaní Prozacu nezmizol celkom a akú inú funkciu môže v ich organizme zastávať.

Foto: unsplash

Ľudským orgazmom sa zaoberá aj profesorka biológie Elisabeth Lloyd, ktorá o ňom dokonca napísala aj knihu s názvom The Case of Female Orgasm. V nej sa okrem iného zaoberá tým, ako je možné, že majú mužský a ženský orgazmus toľko spoločného. Niektoré teórie tvrdia, že orgazmus má byť akousi odmenou pre muža za to, že oplodnil partnerku. U žien je zas orgazmus následkom toho, že embryá rôzneho pohlavia sa vyvíjajú z rovnakého predchodcu.

The Guardian
Uložiť článok

Najnovšie články