RTVS

branči / / Lokál
Postaviť na nohy celé Slovensko má folklórna šou Zem spieva, ktorej tvorcovia dali názov na počesť Karola Plicku, významného výtvarníka, fotografa, filmového režiséra, kameramana, folkloristu a hudobného vedca.

Historicky prvú televíznu súťaž, v ktorej sa predstavia folklórne súbory a skupiny, tanečníci a speváci tradičnej ľudovej hudby zo všetkých kútov Slovenska, dnes predstavil manažment RTVS v baletnej sále SĽUKu v bratislavských Rusovciach. V kroji odetý generálny riaditeľ RTVS Václav Mika označil novú šou za formát, ktorý má prežiť viac ako jednu sezónu, za artikel verejnoprávneho média. „Má to byť niečo, čo na Slovensku v takejto mediálnej a projektovej podobe ešte doposiaľ nebolo.“

Riaditeľ Sekcie programu televíznej časti RTVS Tibor Búza povedal, že folklórom v primetime a týmto typom programu sa vo verejnoprávnej televízii zaoberali od roku 2013. „Vyrešeršovali sme viac ako 200 – 250 formátov z celého sveta,“ doplnil s tým, že počas prieskumu podobných zahraničných súťaží bol v hre i zaujímavý formát z Pobaltia či maďarskej verejnoprávnej televízie.

K výslednému formátu sa napokon dostali vďaka spolupráci so spoločnosťou NFE režiséra a producenta Petra Núňeza. „Podarilo sa dať dohromady veľmi dobrú zostavu ľudí, zaangažovať špičkovú zostavu profesionálov, ktorí sú v porote, poznajú celé folklórne podhubie na Slovensku.“ Podľa Tibora Búzu je folklór v súčasnosti nesmierne trendy, sexy a zaujímavý aj pre hipsterskú generáciu. „Je zaujímavý aj pre ľudí, ktorí nie sú iba pri televízii, ale pre ľudí na sociálnych sieťach a na webe,“ dodal k novému formátu Zem spieva, o ktorom je presvedčený, že bude rozhodne úspešný. „Nie je to prvý a posledný ročník, ale prvý ročník niekoľkých ročníkov, ktoré budeme každý rok prinášať na televízne obrazovky.“

Do projektu sa zaregistrovalo 2000 súťažiacich, 350 z neprofesionálnych interpretov (jednotlivcov a súborov) sa predstavilo na kastingoch v Múzeu slovenskej dediny v Martine. Celkovo 63 folklórnych formácií – spevákov, tanečníkov, hudobníkov, súborov, ktoré budú reprezentovať pestrofarebnosť slovenských regiónov a krásu slovenského folklóru, sa bude prezentovať v šou počas desiatich týždňov.

Šou tvoria štyri epizódy z kastingov, štyri semifinálové kolá a dve veľké finálové kolá, ktoré sa budú vysielať naživo v priamom prenose zo štúdia v Mlynskej doline. O víťazovi rozhodnú diváci sms hlasovaním. „Cieľom je nájsť čo najviac talentovaných ľudí, ktorí sa venujú folklóru na vysokej úrovni. Nehráme o peniaze, nesúťažíme o vecné ceny, súťažíme o morálnu prestíž, že sme folkloristi, ktorí zaujali čo najviac divákov na Slovensku,“ povedal Tibor Búza.

Na stoličky porotcov zasadnú odborníci na folklórny spev, tanec a hudbu Alžbeta Lukáčová, Lenka Konečná, Barbora Morongová, Vladimír Michalko a Samuel Smetana. Divákov budú reláciou sprevádzať nové tváre. Úlohy moderátorov sa zhostili mladí ľudia zo zoskupenia S hudbou vesmírnou.

Pár dní pred štartom nového formátu ho režisér Peter Núňez považuje za „veľmi tenký ľad“. „Mám z toho stiahnutý žalúdok a veľmi sa bojím, aby dôvera, ktorá bola do toho vložená, energia a investícia, aby dopadla dobre,“ uviedol tvorca novinky, ktorá by nemala uraziť konzervatívnu časť folklórnej obce a novým fanúšikom folklóru by mala prostredníctvom emócií a momentov otvoriť dvere.

Premiérovú časť Zem spieva uvidia diváci v sobotu 28. januára v hlavnom vysielacom čase na Jednotke. Zostrih – Best of Zem spieva by sa mal dostať na televízne obrazovky počas veľkonočných sviatkov, na Bielu sobotu.

RTVS


Komentovať (0)