Foto: Unsplash.com

Dopyt po ľuďoch so strednou školou rastie. Platové rozdiely medzi nimi a zamestnancami s vysokoškolským titulom sú však priepastné.

Nerozhodnutí deviataci by si mali pohnúť. Na podanie prihlášky na strednú školu im zostáva už iba posledných sedem dní. Výber strednej školy môže byť veľmi dôležitý, väčšina zamestnávateľov na pracovnom portáli Profesia.sk totiž vyžaduje práve stredoškolské vzdelanie.

Presne 62 percent. Taký je podiel pracovných inzerátov na Profesia.sk, v ktorých zamestnávatelia vyžadujú strednú školu. Tento podiel sa pritom za posledných 5 rokov nezmenil.

Dopyt po uchádzačoch so strednou školou rastie

Vlani sme evidovali celkový počet takmer 275-tisíc pracovných ponúk, z toho bolo až 162 820 inzerátov, v ktorých firmy vyžadovali od uchádzačov stredoškolské vzdelanie. Ich počet každý rok rastie.

Analýzy spoločnosti Profesia však poukazujú na to, že pri netechnických pracovných pozíciách konkurujú stredoškolákom aj uchádzači s vysokou školou. Najmä absolventi spoločenských, či prírodných vied sa totiž často hlásia práve na pozície, na ktoré stačí aj stredná škola.

Ísť na vysokú školu sa jednoducho oplatí

 

Napriek týmto skutočnostiam záujem o vysokoškolské štúdium neupadá. V našich končinách  sa totiž titul oplatí. Na pomerne veľké rozdiely na Slovensku medzi zárobkami ľudí s univerzitou a s maturitou poukazovala medzinárodná organizácia OECD. Tá uvádza, že sú u nás nadpriemerné mzdové rozdiely medzi stupňami dosiahnutého vzdelania. Veľké rozdiely potvrdzujú aj štatistiky zo mzdového portálu Platy.sk.

Podľa neho je rozdiel medzi priemerným platom zamestnanca s vysokoškolským titulom a zamestnanca s maturitou zhruba 47 percent. Oproti pracovníkovi bez maturity, zarobí dokonca človek s vysokou školou až o 78 percent viac.

Najvyššia konkurencia je pri pozíciách predavača, či administratívneho zamestnanca

Analýza životopisov z Profesia.sk ukazuje, že uchádzači so stredoškolským vzdelaním reagujú najčastejšie na ponuky predavača, administratívneho pracovníka, či odborného predajcu.

Môžeme tak usúdiť, že reakcie uchádzačov, tak reagujú na ponuku zamestnávateľov. Pozície, ktoré sú týmito ľuďmi najčastejšie vyhľadávané, sú zároveň aj najčastejšie inzerované.

 

Ľudia so stredoškolským vzdelaním majú šancu aj v IT

V prípade pozícií, ktoré sú vhodné pre ľudí, ktorí majú stredoškolské vzdelanie, sa hovorí pomerne často o príležitostiach v obchode, vo výrobe, či administratíve. Štvrtým najčastejšie inzerovaným odvetvím, do ktorého hľadajú zamestnávatelia stredoškolsky vzdelaných ľudí je však napríklad aj IT.

Zamestnávatelia, ktorí majú problém zohnať uchádzačov o prácu neustále znižujú svoje požiadavky. To spôsobuje, že klesá podiel pracovných ponúk, v ktorých zamestnávatelia vyžadujú vysokú školu. Za dva roky klesol ich podiel o 4 percentuálne body, pričom aktuálne ide o približne 8 percent ponúk.

Pozri aj: Iba ten, kto má informatiku v malíčku, dokáže na 100% vyriešiť tento kvíz. Ste to práve vy?

TS Profesia
Uložiť článok

Najnovšie články