Foto: Flickr (Pieter Cornelissen)

Grécka vláda konečne zakročila a určila maximálnu váhu turistov, ktorí si môžu sadnúť na somára.

Nový zákon sa objavil po tom, čo svet obletela správa, ako somáriky na ostrove Santorín trpia. Jazda na tomto zvierati patrí k obľúbeným atrakciám, ktorú si väčšina turistov nechce nechať ujsť. Pravda je však taká, že zvieratá na svojej ceste trpia. Vykonávať ju musia počas horúcich dní a občas sa stane, že nedostanú vodu aj celý deň.

Kritika sa oprela aj o fakt, že keď zviera nevládze, opiera sa o okolité múry, čím sa nevedomky zraňuje. Zakrvavené somáriky tak niekedy museli na svojich chrbtoch nosiť aj veľmi obéznych turistov, čo im k blahu nepridávalo. Aby sa ministerstvo ubezpečilo, že zvieratám viac nebude ubližované nadmerným nákladom, vydalo nové obmedzenie. To hovorí, že turista ťažší ako 100 kilogramov, si zvieraťu na chrbát nemôže sadnúť.

V inom znení zákon hovorí aj to, že turista sediaci na chrbte somára, nemôže presahovať pätinu jeho váhy. Zákon tiež prízvukuje, že pracovať môžu len zdravé zvieratá. To znamená, že ak je zviera choré, zranené alebo je v akomkoľvek štádiu tehotenstva, turistov na svojom chrbte nosiť nemôže. Majiteľ zvieraťu musí zaistiť jeho zdravie, čo značí, že somáriky na Santoríne búdu konečne najedené a napojené.

Santorin alter Hafen Esel donkey

Kampaň okolo týchto chorých praktík poukazovala aj na to, že zvieratá si nemajú kedy oddýchnuť. Pracujú sedem dní v týždni a keď už viac nevládzu, majitelia im nie sú schopní dopriať ani úctivú smrť. Chladnokrvné zabitie nasleduje akonáhle zviera zoslabne. Vtedy je už totiž majiteľovi len na príťaž. Dobrovoľníčka z Atén, Elisavet Chatzi, tento krok ocenila. Tiež pritom poukázala na to, že v pozitívnu zmenu už nikto ani nedúfal.

Donkey rider at Fira

Pomohla k tomu však práve pozornosť médií z celého sveta. Santorínske somáriky tak stále nebudú mať úplne spokojný život, no je plusom, že jeho kvalita sa badateľne zdvihne.

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články