Foto: Pexels

Okolo Bitcoinu nastáva extrémny rozruch.

Hodnota prvej a najobľúbenejšej kryptomeny je v poslednej dobe veľmi nevyspytateľná. Okrem obrovského poklesu a následného nárastu hodnoty, ktorý Bitcoin prednedávnom zaznamenal, sa k nemu vzťahujú aj alarmujúce predpovede. Za nimi stojí Dánska banka Saxo Bank, ktorá varuje, že hodnota Bitcoinu vystrelí o neuveriteľných 400%, no následne príde aj patričný pokles. Bitcoin by sa tak mal dostať na svoju „produkčnú hodnotu“, teda 1000 dolárov.

Oproti aktuálnym 17 tisícom je to skutočne málo. A to pochopil aj jeden zo zakladateľov webstránky Bitcoin.com. Tá je akýmsi trendsetterom v oblasti kryptomeny a sleduje všetky zmeny vo svete virtuálnej ekonomiky. Či už je to ťaženie Bitcoinov, aktivita obchodníkov s touto menou, alebo jeho aktuálna hodnota. Napriek tomu, že Emil Oldenburg je spoluzakladateľom stránky, ktorá sa Bitcoinom zaoberá vo veľkom, aj on voči nemu pomaly začal strácať dôveru.

A v konečnom dôsledku ju aj stratil, čomu napovedá jeho vyhlásenie, v ktorom prezradil, že podľa jeho mienky „je Bitcoin v tejto chvíli priveľmi riskantnou investíciou.“ Oldenburg tiež priznal, že predal všetky svoje Bitcoiny a peniaze investoval do inej kryptomeny s názvom Bitcoin Cash. Tá sa v auguste odtrhla od Bitcoinu a v súčasnosti tvorí druhú najsilnejšiu kryptomenu na svete. Oldenburg vypichol dva najväčšie problémy, ktoré teraz Bitcoin sužujú.

Wikimedia Commons

Jedným z nich sú transakčné poplatky a druhý doba potvrdenia. Tieto poplatky sa znásobujú každé tri mesiace a k dnešnému dňu trvá potvrdenie transakcie štyri a pol hodiny, čo je vo svete kryptomeny skutočne dlho. Najmä preto, že hodnota Bitcoinu je veľmi kolísavá. Pre príklad, na začiatku decembra mal Bitcoin hodnotu 10-tisíc dolárov. Pred pár dňami to bolo takmer 20-tisíc, no v tejto chvíli chýbajú štyri doláre k tomu, aby dosiahol hodnotu 17-tisíc. Keďže sa táto hodnota môže zmeniť v ktoromkoľvek momente je nutné, aby transakcie prebiehali promptne a nie v priebehu štyroch a viac hodín.

Oldenburg dodal, že akonáhle si začnú majitelia Bitcoinov všímať, tieto zásadné budú musieť Bitcoiny predávať. Výmena a nákup ďalších Bitcoinov by vraj bolo v tejto chvíli skutočne kontraproduktívne. Napriek svojmu názvu sa odteraz nebude Bitcoin.com zaoberať kryptomenou, po ktorej bol pomenovaný. Naopak bude sa od nej dištancovať a zameria sa na Bitcoin Cash, teda menu s ktorou sympatizujú obaja zakladatelia stránky. Oldenburg vraví, že Bitcoin už nie je tým, čím bol kedysi a kam smeroval. Budúcnosť však vidí v zmieňovanej kryptomene Bitcoin Cash.

Pozri aj: Tomáš už rok investuje do Bitcoinu. Prezradil nám, ako to robí a aj to, koľko sa mu podarilo zarobiť

ladbible.com
Príbehy
0
Komentovať (0)