DailyMail.co.uk

Na našej planéte sa nachádza množstvo unikátnych miest. No sibírsky ostrov Por-Bajin, vybudovaný v strede ničoho predstavuje jednu z najfantastickejších záhad ľudstva.

Obdĺžnikový ostrov na prvý pohľad pripomína pevnosť či väzenie so svojou pravidelnou štruktúrou a presne rozdelenými časťami. Dodnes zostáva toto miesto neuveriteľnou záhadou pre verejnosť, archeológov i vedcov.

Pravouhlý ostrov Por-Bajin (v preklade „Hlinený dom“) sa nachádza v strede vzdialeného horského jazera na Sibíri. Ukrýva sa neďaleko mongolských hraníc, od Moskvy je vzdialený zhruba 3 800 kilometrov. Lokalita bola objavená v roku 1891, do dnešného dňa však nik nevie s určitosťou povedať, kto objekt postavil a na čo bol využívaný.

Niektorí historici sa domnievajú, že labyrintové ruiny sú pozostatkami dokonalého väzenia, iní, naopak, prišli s teóriou, že miesto bolo vytvorené pre potešenie a oddych vo forme letného paláca či kláštora.

Ata Toprakları / Por – Bajin Tuva'daki Moyun Çur Kağan'ın Yazlık Sarayı

Geplaatst door ÖNTÜRK.NET op dinsdag 20 januari 2015

Lepšiu predstavu o mieste priniesol podrobný výskum v roku 2007. Archeológovia v lokalite objavili otlačky ľudských nôh, vyblednuté maľby na stenách, zvyšky obrovských brán a dokonca úlomky spáleného dreva.

One of the tiles found at Por Bajin.

Geplaatst door Kenneth Jensen op maandag 1 juni 2015

Odborníci predpokladajú, že ostrov bol postavený počas obdobia Uighur Khaganate (744 – 840 nášho letopočtu), ale nie je jasné, aký by bol ich motív na vybudovanie pevnosti na takomto mieste – ďaleko od veľkých osád a obchodných ciest.

Por-Bajin on the map of Uighur Kaganate.

Geplaatst door Shipwreckhunter op donderdag 20 november 2014

Aj keď sa predpokladá, že objekt je starý okolo 1 300 rokov, mnoho múrov bolo počas skúmania neporušených a prekvapivo dobre zachovaných. Hlavná stavba vo vnútornom nádvorí bola pôvodne rozdelená na dve veľké časti s dlaždicovými chodníkmi.

there are some other puzzling features. The architecture reflects a distinctive Chinese style, as evidenced by the use…

Geplaatst door Bianca Leonhard op woensdag 5 augustus 2015

Použitý stavebný materiál a spôsob výstavby pripomína čínsku architektonickú tradíciu. Miesto však nevykazuje žiadnu prítomnosť nejakých náboženských praktík. Vedci boli schopní použiť laserové mapovania na vytvorenie 3D obrazov, ktoré dokážu znázorniť, ako vyzeral 3,5-hektárový objekt  vo svojej dobe.

La ricostruzione del complesso Por-Bajin

Geplaatst door Oltre le barriere del Tempo op dinsdag 26 april 2016

Záhada ostrova však nekončí len pri tom, prečo a kým bola pevnosť vytvorená. Veľké otázniky visia aj na dôvodom opustenia tejto lokality. Vedci zaznamenali nedostatočný ohrievací systém na ostrove aj napriek veľmi drsnému sibírskemu podnebiu. So vzdialenou pevninou je prepojený len úzkym a dlhým chodníkom.

Geplaatst door Turanians op woensdag 25 september 2013

Fascinujúce miesto v roku  2007 navštívil aj ruský prezident Putin spoločne s monackým princom Albertom. Ten neskrýval úžas. „Bol som už na mnohých miestach, videl som veľa vecí. No takéto niečo som v živote nevidel,“ povedal po návšteve.

#AyoCariTahu Por Bajin Pulau Misterius yang Belum Terpecahkan http://bit.ly/2pNTles #AyoBandung

Geplaatst door Ayo Bandung op vrijdag 21 april 2017

Pozri aj: 14 bláznivých faktov z histórie, ktoré nás v škole nikdy neučili

dailymail.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )