Foto: Wikimedia

Esanbe Hanakita Kojima je jeden zo 158 neobývaných ostrovov, ktoré ležia na severe Japonska.

Vláda im pričlenila názvy len v roku 2014 a to v snahe lepšie si vyčleniť územie a rozšíriť ekonomickú zónu. Ide o neobývané ostrovy, ktoré sa nachádzajú v okolí väčšieho ostrova Hokkaido. Ostrov Esanbe Hanakita Kojimam, ktorý znenazdajky zmizol, pravdepodobne pôsobením vetra a ľadovej víchrice, ležal od obývanej oblasti len 500 metrov.

Nikto si však nič nevšimol. Rusko pozná túto oblasť ako Kurilské ostrovy a je predmetom večného sporu, ktoré si Rusi privlastnili len pár dní po Vojne v Pacifiku. Miestnych na možné zmiznutie ostrova upozornil už v septembri Hiroshi Shimizu. Miestny autor, ktorý tu pracoval na pokračovaní svojho komiksu. Upozornili na to japonské noviny Asahi Shimbun.

Foto: Wikimedia

Shimizu oboznámil miestne úrady aj rybárov, ktorí sa sem vydali, aby ostrov skontrolovali. Jediné, čo našli, bolo otvorené more. Pre noviny Asahi Shimbun povedal jeden zo starších rybárov, že ostrov zaznamenali už pred desiatkami rokov, no vyhýbali sa mu. A to z bezpečnostných dôvodov. Navigačný systémy ho totiž kvalifikovali ako podmorský útes a tak tu hrozila zrážka s pevninou.

Medzinárodné zákony definujú ostrov ako prirodzene vytvorené územie obklopené vodou, ktoré sa počas prílivu vyskytuje nad morom. Ostrov Esanbe Hanakita Kojima bol naposledy skúmaný v roku 1987, kedy ležal len 1,4 metra na morom. Oblasť v súčasnosti prešetrujú japonské úrady, no vyzerá to tak, že ostrov nadobro zmizol. Nie je to prvýkrát tento rok, čo oficiálny ostrov zmizol. Spojené štáty stratili nižšie položený ostrov v oblasti Havaja len prednedávnom.

theguardian.com
Príbehy
0
Komentovať (0)