Foto: ASFK, Aerofilms

Nenechajte si ujsť pokračovanie Záhradníctva či tuzemskú roadmovie, tento rok nám priniesol mnoho skvelých titulov. Kinematografická jeseň však nemá o nič menší potenciál.

Filmové leto je pomaly za nami. Počas tohto obdobia sme mali možnosť zhliadnuť veľké množstvo nových hollywoodskych, nehollywoodskych, ale aj tunajších titulov, ktoré boli viac než dobré. Ale vzhľadom k tomu, že sa končí ročné obdobie, no rok pretrváva, nekončí sa ani zásoba filmov, na ktoré sa ešte stále môžeme tešiť. Jedným z najočakávanejších filmov tejto jesene je pokračovanie Blade Runnera, no nesmieme zabudnúť ani na Amerického zabijaka či Tulipánovú horúčku, ktorá mala nedávno premiéru v našich kinách.

Ale takisto, ako k nám prichádza mnoho zahraničných filmov, tak sa môžeme tešiť aj na novinky z nám známeho prostredia, ktorým je Slovensko. Poďte sa s nami pozrieť na zoznam filmov, ktoré očakávame ešte v tomto roku.

Nina

Nina má 12 rokov, jej rodičia sa rozvádzajú a svet, ktorý doteraz poznala, sa jej rozpadá pred očami. Otec a mama tvrdia, že chcú pre ňu len to najlepšie, ale akoby mysleli len na seba. Nina im nerozumie, cíti sa opustená a oklamaná – nie je už takmer nič, čomu by mohla veriť. Jedinou istotou v jej svete je plávanie – dáva jej pocit pokoja a opory a nahrádza všetko, čo jej doma chýba. Keď je ohrozená jej účasť na plaveckých pretekoch, rozhodne sa pre radikálny ťah.

Červená

Režisérka Olga Sommerová vo filme zachytáva príbeh ženy, ktorej malé dejiny – osobný aj profesionálny život – boli ovplyvnené veľkými dejinami Európy 20. storočia. Bohatú umeleckú kariéru Sone Červenej činí na sto operných postáv v piatich tisíckach predstavení na javiskách piatich kontinentov sveta.

Out

Film je odyseou päťdesiatročného Ágostona, hlavy rodiny, ktorý sa vydáva na cestu po Východnej Európe s nádejou získať prácu a splniť si svoj sen o chytení veľkej ryby. Skončí v Pobaltí s prázdnymi vreckami a za jeho golierom ostáva len morská soľ a vietor. Počas svojej cesty sa dostáva do čoraz viac bizarných situácií, kde stretáva priateľskú ženu, Rusa s nepriateľskými zámermi a smutného vypchatého zajaca bez uší. Vlny zaplavujú piesok a znovu sa vracajú do mora.

Križáček

Chlapec Jeník utiekol z domu uchvátený rozprávaním o detských križiackych výpravách. Jeho otec, skutočný rytier, sa vydáva na cestu, aby ho našiel. Otcova výprava je cestou do jeho vlastného povedomia, v ktorom sa stretáva so svojím najväčším strachom. Nachádza miesta, kde sa syn objavil, avšak vždy príde neskoro. Nachádza len svedkov, ktorí mu poskytujú aspoň to málo informácií, aby mohol poskladať osud svojho syna. A nájsť ho. Film odohrávajúci sa v období stredoveku vznikol na motívy epickej básne Jaroslava Vrchlického Svojanovský křižáček.

Zahradncitví: Dezertér

Filmová trilógia Zahradnictví sa skladá z troch samostatných filmov odohrávajúcich sa na pozadí najdramatickejších období, minulého storočia a časovo predchádza obľúbenému filmu Pelíšky. Rozpráva o troch rodinách: rodine leteckého radiotelegrafistu, rodine majiteľa kaderníckeho salónu a rodine záhradníka. Obsiahne 20 rokov života postáv, ktoré museli v týchto pohnutých časoch prežiť najlepšie roky svojich životov.

Pozri aj: Mečiar dostane vlastný film. Na plátna kín sa dostane dokument, ktorý bude pokračovať v stopách filmu Únos

csfd.cz

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )