reprofoto: Youtube

O plochej Zemi sa toho narozprávalo už naozaj veľa a aj napriek mnohým dôkazom o tom, že Zem v skutočnosti plochá nie je, existuje niekoľko zástancov tejto teórie.

Najnovšie sa však do teórie o plochej Zemi obul Netflix, ktorý prichádza s novým seriálom Behind the Curve. Ten ukazuje, ako si ju zástancovia, tzv. Flat Earthers, sami vyvrátia. 

Moment v dokumente príde vtedy, keď sa na Youtube kanáli Flat Earth, Bob Knodel pokúša použiť laserový gyroskop, zariadenie, ktoré sa používa na detekciu rotácie. Namiesto toho, aby gyroskop pomohol potvrdiť teóriu, že Zem je plochá, urobí presný opak. Nie je však prekvapením, že zariadenie, ktoré stojí približne 18 000 €, sa správa presne tak, ako má, čiže ukazuje pohyb Zeme.

Prekvapený a samozrejme, trochu strápený Knodel hovorí: „Teraz som veľmi prekvapený. To je problém. Očividne sme neboli ochotní prijať fakt, že gyroskop naozaj zaznamenáva pohyb Zeme.“

Aj napriek tomuto faktu je však svojej teórií Bob veľmi oddaný, a práve preto ho len „nejaká“ veda nepresvedčí . „Nechceme to hneď hodiť za hlavu. Keď máte tak drahé zariadenie, nemôžete na takéto fakty len tak zabudnúť, nebolo by to dobré,“ hovoril Bob ďalšiemu priaznivcovi teórie.

Akoby už tento výsledok nebol pre všetkých priaznivcov teórie plochej Zeme zlý, Jeran Campanella vyskúša na konci ešte jeden experiment. Vytvorí dve polystyrénové dosky rovnakej výšky a do oboch spraví otvory. Na jednej strane nastaví kameru, ktorá má objektív nastavený rovno do otvorov. Na druhej strane bude baterka, ktorá bude svietiť.

Teória znie tak, že ak kamera zachytí svetlo, ktoré je v rovnakej výške ako ona a takisto aj ako otvory, Zem je plochá. To sa však nestane, pretože osoba, ktorá svieti svetlom musí zodvihnúť svoje ruky vyššie, aby svetlo mohlo cez otvory prechádzať. Tým Jeran len potvrdil to, že Zem je v skutočnosti guľatá a nie plochá.

Namiesto vyvrátenia tak oba experimenty len potvrdili to, čo sa hovorí o teórií plochej Zeme už od začiatku a tým je to, že nie je pravdivá.

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články