Foto: Screen (Youtube.com)

Sociálne siete sú naozaj skvelé, no majú aj obrovské množstvo negatívnych vlastností.

Napríklad strata súkromia, cielená reklama, komunikačný šum, alebo absolútna oddanosť internetu. A to všetko dohromady zhrňuje jeden veľmi podstatný fakt. Sociálne siete zničili naše životy. Vieme o tom, hovoríme o tom, no vôbec sa tomu nebránime. Práve naopak, podporujeme ich rast, odovzdávame im čoraz viac informácii a aby toho nebolo málo, máme z toho radosť.

Keďže táto téma stratila kontroverznosť a stala sa celkom bežnou vecou, je veľmi podstatné ukázať na to, že je stále veľmi dôležitá a že by sme nemali ostatných ľudí a reklamné spoločnosť až tak vpúšťať do nášho súkromia. Niektorí filmári si tento problém uvedomujú a tak svoje snímky zasvätili práve internetu. V niektorých prípadoch hovoríme o sci-fi, ktoré nie je až tak celkom sci-fi, alebo o fikcii, ktorá dokonale zobrazuje pravdu, ktorú pred sebou ukrývame. V zozname sme pre vás pripravili aj niekoľko menej známych titulov, takže ak nemáte plán na víkend, môžete ich zaradom zhliadnuť a zhroziť sa nad nechutnou realitou.

Úplní cudzinci

Ide o film, ktorý je pre slovenské publikum relatívnou novinkou. V Taliansku, ktoré je krajinou pôvodu, však bola premiéra uvedená už vo februári minulého roku. Film rozpráva o skupine priateľov, ktorí sa zídu pri večeri a prídu s nevinným nápadom. Vyložiť telefóny na stôl a zdieľať nahlas každý prichádzajúci hovor alebo správu. Zo zdanlivo obyčajnej hry sa vyvinie katastrofálny večer, počas ktorého si priatelia uvedomujú, že sú v skutočnosti úplnými cudzincami.

Cyberbully

Cyberbully je televízny film, ktorý nesie posolstvo o kybernetickej šikane. Ide o polo-dokumentárnu drámu, ktoré pojednáva s reálnymi údajmi a snaží sa zvýšiť o povedomie o probléme, ktorý je značne prehliadaný. Sleduje dobrodružstvá 17 ročnej Casey, ktorá sa túla internetom. Aj keď je Caseyin príbeh extrémny a sformovaný do pútavej a dramatickej podoby, všetky zachytené udalosti sú reálne a jednotlivým obetiam sa naozaj stali.

Matrix

Matrix je prvým zo série troch kultových filmov, ktoré napísali a režírovali súrodenci Lilly a Lana Wachowskí (vtedy Andy a Larry). Film opisuje svet v Matrixe, rozsiahlom počítačovom systéme, na ktorý sú pripojení ľudia, ktorí v ňom žijú svoj virtuálny život. Títo ľudia, ktorých mozog je napojený do Matrixu, si neuvedomujú, že nežijú skutočný život a je im púšťaná do mozgu virtuálna realita. Vo filme sa nachádza mnoho odkazov na rôzne filozofické a náboženské myšlienky, hackerskú alebo kyperpunkovú subkultúru.

Nerve

Vee Delmonico, študentka vysokej školy si málokedy nájde čas na niečo iné ako štúdium. Nič iné ju veľmi ani nezaujíma. Jej život sa však otočí naruby, keď sa od kamarátov nechá nahovoriť, aby sa zapojila do populárnej online Hry o život. Keď sa ocitne vo víre vzrušenia s adrenalínom nabitej súťaže, v ktorej sa jej partnerom stane neznámy cudzinec, hra začne naberať zlovestné obrátky. Musí plniť čoraz nebezpečnejšie úlohy a zrazu je v stávke omnoho viac, ako sa zdalo na začiatku.

Terms and Conditions May Apply

Našim potvrdením poskytujeme veľkým korporáciám ako Facebook či Google a možno aj národným vládam možnosť monitorovať naše správanie v reálnom čase. Akceptujeme však aj skutočnosť, že môžeme byť vyhostení z krajiny, ak na Twitteri žartujeme o terorizme? Film chronologicky mapuje premenu americkej legislatívy, ktorá približuje náš svet orwellovskej antiutópii.

Adoration

Dráma, ktorú režírovala Anne Fontaine je o príbehu dvoch žien. Dvom nerozlučným kamarátkam z detsva sa niečo, čo ani jedna z nich nečakala. Zamilujú sa navzájom do svojich synov. Po mnohých rokoch sa o všetkom dozvedia ich nastávajúce nevesty. Obe majú čo vysvetľovať.

Stážisti

Billy a Nick sú priatelia, ktorí polovicu života strávili zdokonaľovaním svojich predavačských fígľov. Svoju prácu povýšili na umeleckú disciplínu, ale napriek tomu skončili na dlažbe. Obidvaja sú produktom svojej generácie, ktorá verila v americký sen. Realita je ale úplne odlišná. V Google začínajú od piky ako stážisti. Obklopení o polovicu mladšími a talentovanými ľuďmi musia nájsť spôsob, ako prekonať generačnú bariéru.

Transcendencia

Johnny Depp sa ako vedec snaží ísť za hranice možného a prepojiť ľudskú myseľ s nekonečným vesmírom umelej inteligencie. Jeho cesta za poznaním sa však zmení na honbu za neobmedzenou mocou a čoskoro je rovnako jasné ako desivé, že nikto nemá možnosť ho zastaviť. Sci-fi thriller Transcendencia prinášajú tvorcova kultových hitov Počiatok a trilógie Temný rytier.

Pozri aj: 10 bláznivých fanúšikovských teórií, ktoré úplne zmenia význam tvojich obľúbených filmov

csfd.cz
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy