foto: Unsplash

Éra leteniek za 10 eur skončila, náklady na pohonné látky prudko rastú.

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair už nebude ponúkať rekordne nízke ceny leteniek v dôsledku prudko rastúcich nákladov na pohonné látky. Uviedol to jej šéf Michael O’Leary, podľa ktorého sa éra leteniek za 10 eur skončila.

Článok pokračuje pod videom ↓

Priemerná cena leteniek Ryanairu stúpne zo zhruba 40 eur, na ktorej bola v minulom roku, na približne 50 eur v najbližších piatich rokoch, povedal šéf leteckej spoločnosti pre BBC.

„Niet pochýb, že naše naozaj lacné propagačné letenky, letenky za euro, za 99 centov a dokonca za 9,99 eura nebudete v niekoľkých najbližších rokoch vidieť,“ povedal O’Leary. Šéf Ryanairu však vyjadril očakávanie, že zákazníci budú vyhľadávať nízkonákladové lety a nebudú redukovať počet svojich letov.

Cestná a lodná doprava produkuje viac emisií, tvrdí O’Leary

Komerčné lety v súčasnosti predstavujú približne 2,4 % globálnych emisií CO2 a toto odvetvie čelí tlaku na zníženie svojho vplyvu na klímu, vrátane kampaní, ktoré majú ľudí presvedčiť, aby prešli na železničnú a cestnú dopravu.

O’Leary však tvrdí, že cestná doprava a lodná doprava sú väčšími prispievateľmi CO2 a uviedol, že zameranie sa na znižovanie emisií z leteckej dopravy je „nesprávne“, informuje BBC.

Povedal, že Ryanair investuje do palivovo úspornejších lietadiel, ale väčšie zníženie spotreby fosílnych palív podľa neho prinesie prechod z benzínu a nafty na elektrické cestné vozidlá.