Foto: Ilu. (Pixabay.com)

branči / / Ekológia
Centrum pre využívanie geotermálnej energie dnes slávnostne otvorili vo Veľkom Mederi, ktorý je od októbra 2016 štvrtým mestom na Slovensku využívajúcim ekologický systém verejného vykurovania termálnou vodou.

Vrt s hĺbkou 2450 metrov a teplotou vody 93 stupňov Celzia v súčasnosti vykuruje 1300 bytov, školu, škôlku a kultúrne stredisko.

Primátor Samuel Lojkovič zdôraznil odvahu mestského zastupiteľstva vziať si úver vo výške 3,7 milióna eur a pochopenie obyvateľov, ktorí súhlasili s projektom v zastavanej časti mesta. Vrtné práce pritom trvali 35 dní, pričom prebiehali 24 hodín denne. Za najdôležitejšie považuje, že projekt neznečisťuje životné prostredie, šetrí plyn a elektrinu.

Mesto začalo prípravné práce na projekte vo februári 2016, vrtné práce ukončili slovinskí odborníci v máji 2016. Neskôr pribudla nová výmenníková stanica a prepojenie kotolní na sídliskách M. Corvina a Komárňanská. Vykurovanie termálnou vodou mesto spustilo 6. októbra 2016. V roku 2018 naň plánuje pripojiť aj mestské úrady a ďalšie školy. V budúcnosti by geotermálna energia mala vykurovať celé mesto.  Cenu tepla Veľký Meder nezvýšil, naopak, približne po desiatich rokoch ju plánuje znížiť.

Pozri aj: Tento street art obdivuje každý. Schody v Trenčíne ožili vďaka skúsenému umelcovi

TASR
0
Komentovať (0)