foto: screen Facebook/Meteo Východ

Dnes popoludní sa na východe Slovenska vyskytla intenzívna búrka.

Tá priniesla krupobitie a silný nárazový vietor, ktorý napáchal škody. Mohlo ísť o supercelu.

Dnes po 16-tej hodine sa východom Slovenska, konkrétne okresom Sobranovce prehnala silná búrka. Tá priniesla downburst, čo je silný nárazový vietor vytvorený výrazným zostupom studeného vzduchu.

Búrky zasiahla obec Lekárovce, ktorá leží na juhu okresu Sobranovce, na hraniciach s Ukrajinou. Silný vietor tu napáchal rozsiahle škody.

Podľa informácii denníku Nový Čas poškodil silný vietor 30 až 40 rodinných domov a strhol strechu z kultúrneho domu a ďalších stavieb. „Silný vietor bral strechy, konáre zo stromov porozhadzoval po dvoroch, z mnohých orechov pozhadzovalo orechy. Kto doteraz neobral ovocie zo stromov, vietor mu ich pozhadzoval. Boli sme chvíľu aj bez elektriny…,“povedala pre Čas.sk Anna Hudáková (60) z Lekároviec.

Vo výraznom severozápadnom prúdení sa na východnom Slovensku zvykne stáčať vietor v spodných hladinách, čo vedie k priaznivému strihu vetra. Ten je dôležitý pre vznik supercelárnych búrok, ktoré majú rotujúci výstupný prúd vzduchu.

Pozrite si video z tejto ojedinelej búrky

Pravdepodobné tornádo v Lekárovciach

Jaroslava Pinkovská nám zaslala video, ktoré ukazuje neskutočné nasávanie smerom k búrke a aj prašný vír, pravdepodobné tornádo v Lekárovciach v Sobraneckom okrese. Všimnite si, akou rýchlosťou vír nasáva lístie a prach z poľa. Ďakujeme za video (y)

Gepostet von Meteo Východ am Donnerstag, 4. Oktober 2018

Viac správ z počasia nájdete na iMeteo.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy