aktuálna správa
Putin sťahuje svojich vojakov.

Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že sťahuje vojakov z kľúčových častí východoukrajinskej Charkovskej oblasti, kde sa ukrajinským silám počas uplynulého týždňa podarilo dosiahnuť významný postup. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ukrajinské ozbrojené zložky v sobotu uviedli, že v Charkovskej oblasti vstúpili do okupovaného mesta Kupiansk, ktoré je pre Moskvu kľúčovým zásobovacím centrom. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a DPA. Ukrajinská bezpečnostná služba dokonca tvrdí, že je toto mesto už oslobodené, píše DenníkN.

Rusi na ústupe

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) podľa AFP uverejnila na sociálnej sieti Telegram fotografie zachytávajúce jej príslušníkov v Kupiansku. K snímkam napísala, že toto mesto „bolo a vždy bude ukrajinské“. Podľa neoficiálnych správ však získala Ukrajina kontrolu aj nad mestom Izium, tvrdí DenníkN.

Foto: Twitter – @nexta_tv

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov povedal, že vojaci z oblastí v okolí miest Balaklija a Izium budú presunutí do Doneckej oblasti. Izium bolo hlavnou základňou ruských síl v Charkovskej oblasti, píše AP.

Rusko vojakov podľa Konašenka presúva s „cieľom dosiahnuť stanovené ciele špeciálnej vojenskej operácie a oslobodiť Donbas“. Rusko vo februári uznalo nezávislosť Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (DĽR), ktoré sa v tomto regióne (Donbas) na východe Ukrajiny nachádzajú.