foto: pexels.com, elmanana.com.mx

Myslíte, že ak sa vám niekto nedostane do účtu na Facebooku, nikto sa o vás nedozvie žiadne osobné informácie? Opak je pravdou.

Je všeobecne známe, že stránky ako Facebook a Google o nás zbierajú množstvo informácií, o ktorých ani netušíme. Presné čísla nevieme, no podľa odhadov je to asi 500 terabajtov za deň. Ak si to porovnáme s filmom, ktorý má veľkosť jedného gigabajtu, Facebook za deň zozbiera údaje o veľkosti 510-tisíc filmov. Zaujímavejšie však je to, na čo sú tieto dáta použité. Keďže sú sociálne siete našou každodennou súčasťou, je toho veľa, čo sa o nás môžu dozvedieť. Toto je 10 znepokojujúcich faktov o Facebooku.

Rozpoznáva tváre

pixabay.com

Ak vás niekto označí na fotografii, táto informácia sa uloží do už tak veľkého zásobníka dát, ktorý má Facebook. Vďaka umelej inteligencii tak dokáže prísť na určitý vzorec, podľa ktorého bude automaticky vedieť, ako vyzeráte.

Tento algoritmus je natoľko dobrý, že je až 98% šanca, že vás na akýchkoľvek ďalších fotografiách označí správne. Táto pravdepodobnosť sa, samozrejme, zvyšuje s každou ďalšou nahranou fotkou, ktorá im poputuje do databázy. Ostáva už len dúfať, že tieto informácie nie sú posúvané ani predávané nikomu inému.

Po celý čas vie, kde sa nachádzate

pixabay.com

Ak máte nainštalovanú aplikáciu Messenger, je tu šanca, že ste nezakázali zdieľanie vašej polohy Facebooku. Nie je to úplná katastrofa, vidíte tak priateľov vo vašom okolí. Horšie však je, ak vás bude chcieť vystopovať niekto, kto stopuje každý váš krok so zlými úmyslami.

Jeden programátor vymyslel rozšírenie do prehliadača, ktorý sa volá Marauder’s Map. Názov sa spája s mapou, ktorú používal Harry Potter, aby videl, kto kadiaľ chodí po Rokforte. Toto rozšírenie dokáže to isté – dokáže vám ukázať presnú polohu priateľov, ktorí používajú Messenger. Kvôli tomu Facebook zablokoval zdieľanie polohy v aplikácii, no to neznamená, že sám tieto údaje nezbiera.

Jeho používaním sa cítite horšie

pixabay.com

Čím viac, tým horšie. Prílišné používanie sociálnych médií sa ukázalo ako dôvod rozličných problémov, vrátane problému nadviazať vzťah v realite, zvýšil sa sedavý spôsob života a sebavedomie ľudí klesá závratnou rýchlosťou, pretože každý sa porovnáva s nereálnymi upravenými fotografiami. Viaceré štúdie vypracované na univerzite Yale ukázali, že používanie Facebooku zhoršuje aj mentálne zdravie.

Páčiky a komentáre, ktoré nechávame iným ľuďom, zhoršujú fyzické a mentálne zdravie, čo vedie k nespokojnosti s našim životom. Keď si totiž pozeráme profily iných ľudí, vidíme tam len pekné fotky z výletov a stotožňujeme sa s tým, aký kvalitný život dotyčný vedie a my sami sa cítime horšie. Pravdou však je, že aj my kontrolujeme to, čo zdieľame s ľuďmi a vytvárame tým o nás určitú ilúziu.

Vytvára akúsi bublinu

pixabay.com

Hlavným cieľom Facebooku je to, aby ste si jeho obsah prezerali čo najdlhšie a trávili tam čo najviac času. Okrem toho, že je to zlé pre vaše zdravie, je to zlé aj pre váš intelekt. Táto sociálna sieť totiž dokáže dôsledne vyberať obsah, ktorý si myslí, že sa vám páči. Zatiaľ čo je to prirodzená filtrácia nezaujímavých vecí, nedozviete sa ani informácie, ktoré by vám rozšírili obzor. Nedozviete sa, že iná politická strana má zaujímavé nápady a môže byť rozumnou alternatívou alebo práve politická strana, ktorú podporujete, sa vám môže javiť populárnejšia, než v skutočnosti je.

Negatívne ovplyvňuje ľudí s poruchou príjmu potravy

pixabay.com

Malá štúdia 84 vysokoškoláčok z Floridy ukázala, že tí, ktorí často používajú Facebook, majú väčšie problémy s jedením. Podľa inej štúdie z Washingtonu majú dievčatá po prezeraní fotiek pocit, že sú omnoho škaredšie. Vždy sa porovnávame s inými ľuďmi, a to nás vedie k viacerým problémom.

Osamelí ľudia sa cítia ešte viac osamelo

pixabay.com

Klinický psychiater Dr. Sudeepta Varm na základe výsledkov štúdie tvrdí, že sledovaním ľudí na Facebooku vieme, čo robia, no zároveň si uvedomujeme aj to, že my nerobíme nič a cítime sa odstrčení. Zaujímavé je, že štúdia prebiehala iba dva týždne, no už po tejto krátkej dobe sa takmer všetci cítili smutnejšie a osamelejšie.

Vie o vás viac, než si myslíte

pixabay.com

Nove príspevky sa vám zobrazujú tak, aby vás zaujali čo najdlhšie. Vďaka analýze, ktorá využíva zozbierané dáta o vás, vie veľmi dobre, aké reklamy vás zaujmú, aký je váš vzťah k politike a koho preferujete alebo či radšej platíte v hotovosti alebo kartou. Dokonca vie odhadnúť aj to, akí ste inteligentní.

Je zapojený do politickej cenzúry

pixabay.com

Napriek jeho snahe o voľný a otvorený priestor, kde si môžete prezerať, čo chcete, do určitej cenzúry je zapojený. Existuje viacero príkladov, ako napríklad zablokovanie stránky, kde sa oznamoval protest v Rusku proti Putinovi. Toto nariadenie malo prísť priamo z ruskej vlády. Ďalším príkladom je Čína, kde Facebook vyvinul špeciálny softvér, ktorý cenzuruje príspevky používateľov. V extrémnych príkladoch je cenzurovaná aj satira, alebo bozkávanie dvoch mužov.

Rád predá vaše osobné údaje

pexels.com

Mastercard si zakúpil od Facebooku údaje, podľa ktorých vedia odhadnúť, aké sú vaše návyky a tie potom predať ďalej bankám. Cieľom je, aby sa zlúčili dáta Facebooku s tými, ktoré majú banky a došlo by k zvýšeniu predaja. Hoci Mastercard je veľká spoločnosť, k údajom sa dostal už aj bežný človek. Za 5 dolárov si zakúpil emailové adresy milióna používateľov. Reakcia Facebooku však bola ešte horšia – mužovi prikázali priečinok zaslať späť, vymazať ho z počítača a byť ticho.

Vie, kedy spíte

pexels.com

Vďaka aplikácii Messenger dokáže zistiť aj to, kedy ste boli naposledy aktívni. Vývojárovi Soren Louv-Jansenovi to však nedalo a začal sa v tom viac rýpať. Pomocou informácií o používateľoch a časových údajoch dokázal vytvoriť graf, na ktorom boli časy spánku všetkých jeho priateľov. Istý hacker to dotiahol do ešte väčšej dokonalosti a zistil aj to, na akom zariadení ste boli naposledy pripojení.

Pozri aj: Kde sú dnes? Toto robí prvých 20 ľudí, ktorí stáli pri zrode Facebooku

listverse.com
Uložiť článok

Najnovšie články