Foto: Pixabay.com, Wikimedia.org

Mária S. / / Série
Títo ľudia patrili medzi prvých dvadsať zamestnancov Facebooku, v ktorom dnes pracuje počet ľudí, ktorý sa blíži skôr k dvadsiatim tisícom.

Často zabúdame, že každá na oko nedosiahnuteľná korporácia raz začínala ako malý neznámy startup. Inak tomu pravdaže nebolo ani v prípade sociálnej siete Facebook, ktorú vôbec netreba predstavovať. Facebook bol spustený pred viac ako trinástimi rokmi, ale iba dvaja z prvých dvadsiatich zamestnancov tejto firmy v nej zostali až dodnes a meno jedného z nich zrejme poznáte. Otázkou teda zostáva, kam viedli kroky tých ostatných, ktorí stáli pri zrode svetovo najpopulárnejšej sociálnej siete?

Dustin Moskovitz, Prvý CTO Facebooku a Zuckerbergov spolubývajúci. Títo dvaja odišli z Harvadru spoločne, aby sa presťahovali do Californie a pracoval na Facebooku

Dustin moskovitz / Wikipedia

Pracoval pre Facebook: február 2004 – november 2009

Pozícia: Spoluzakladateľ, CTO

Kde je teraz: Je spoluzakladateľ a CEO softvérovej firmy Asana. Taktiež založil Good Ventures, čo je filantropická spoločnosť, ktorej cieľom je „Napomáhať ľudstvu k prosperite.“ Jeho imanie je momentálne okolo 12 miliárd dolárov.

Chris Hughes bol spoluzakladateľom a prvým hovorcom Facebooku. Neskôr bol koordinátorom sociálnych médií v rámci Obamovej volebnej kampane v roku 2008.

USV / WIkipedia

Pracoval pre Facebook: február 2004

Pozícia: Spoluzakladateľ, hovorca

Kde je teraz: Po Obamovej kampani v roku 2008 sa Hughes stal výkonným riaditeľom Jumo, startupu, ktorý sa snažil pomocou sociálnych médií zmeniť svet. V roku 2012 kúpil väčšinový podiel The New Republic a stal sa ich hlavným editorom. V roku 2016 ho však kvôli neúspechu predal. Hughes teraz pracuje pre Economic Security project, ktorého cieľom je zaviesť základný garantovaný príjem v USA.

Eduardo Saverin bol spoluzakladateľ Facebooku a jeho prvý CFO. Je známy aj kvôli jeho súdnemu procesu so Zuckerbergom.

Gravesv38 / Wikipedia

Pracoval pre Facebook: Február 2004

Pozícia: Spoluzakladateľ, CFO

Kde je teraz: Po tom, ako vyhral súdny proces proti Facebooku, vďaka čomu si mohol zachovať svoj spoluzakladateľský status, začal Saverin investovať do rôznych startupov. V roku 2011 sa Saverin (narodený v Brazílii) vzdal svojho amerického občianstva a presťahoval sa do Singapuru. Prehlásil, že sa už dávno preniesol cez kauzu s Facebookom a Markom Zuckerbergom, ktorý ho zo spoločnosti vyhodil krátko po jej založení. Momentálne má Saverin odhadované imanie 8.7 miliardy amerických dolárov.

Sean Parker kedysi pracoval pre Napster, neskôr sa stal prvým prezidentom Facebooku.

Amager / Wikipedia

Pracoval pre Facebook: Jún 2004 – Január 2006

Pozícia: Prezident

Kde je teraz: Investoval do viacerých startupov vrátane Spotify a Asana. Nedávno však začal experimentovať aj s vlastným biznisom. Snažil sa vytvoriť novú stránku s videami, s názvom Airtime. Tento projekt však skrachoval. Následne sa pokúsil vytvoriť stránku, kde by ste si mohli zapožičať filmy, ktoré sa ešte len hrajú v kinách. Tento nápad sa však pravdaže nepáčil ľudom pracujúcim vo filmovom priemysle a preto taktiež nemal úspech.

Andrem McCollum je autorom prvého Facebookového loga a spolupracoval so Zuckerbergom na projekte menom Wirehog.

wownesia

Pracoval pre Facebook: Február 2004 – September 2006

Pozícia: Spoluzakladateľ, Inžinier

Kde je teraz: McCollum je momentálne predovšetkým podnikateľom a investorom. Je členom rôznych fondov a spolupracoval s viacerými firmami. Zaujíma sa aj o technologické startupy ako Quilt či JobSpice.

Taner Halicioglu bol prvým „skutočným“ zamestnancom Facebooku, čiže zamestnancom a nie spoluzakladateľom. Vytvoril celú počiatočnú hardvérovú infraštruktúru Facebooku.

LinkedIn

Pracoval pre Facebook: Október 2004 – November 2009

Pozícia: Inžinier

Kde je teraz: Momentálne pracuje ako inžinier pre Battle.net od Blizzard Entertainment. Okrem toho vyučuje na Californskej univerzite v San Diegu. Nedávno daroval tejto škole 75 miliónov amerických dolárov, aby založila inštitút dátovej vedy, ktorý bude niesť Haliciogluovo meno.

Naomi Gleit mala za úlohu prilákať na túto stránku celý svet. Spolu so Zuckerbergom sú jediní dvaja z tohto zoznamu, ktorí sú ešte stále zamestnaní v tejto spoločnosti.

YouTube

Pracovala pre Facebook: Apríl 2005 – doteraz

Pozícia: Marketingový partner

Kde je teraz: Je viceprezidentkou oddelenia, ktoré sa stará o spoločensko-etické aspekty firmy. V rámci spoločnosti sa stará o súkromie, dobročinné akcie a podobné záležitosti.

Kevin Colleran bol určitú dobu aj Zuckerbergovým spolubývajúcim. Dnes je investorom.

LinkedIn

Pracoval pre Facebook: Apríl 2005 – Júl 2011

Pozícia: Global Partnership

Kde je teraz: Colleran bol jeden z posledných pôvodných zamestnancov, ktorí opustili Facebook. Teraz je hlavným manažérom pre investorskú firmu Slow Ventures, spolu s Daveom Morinom a inými bývalými zamestnancami Facebooku.

Gilles Mischler vymyslel a vytvoril Facebookovu IT infraštruktúru.

LinkedIn

Pracoval pre Facebook: Jún 2005 – Máj 2010

Pozícia: SiteOps inžinier

Kde je teraz: Po tom ako odišiel z Facebooku sa Mischler stal herným vývojárom pre Playdom. Mischler teraz pracuje ako sieťový inžinier pre Dropbox.

Inžinier Scott Marlette vytvoril prvú Facebookovu aplikáciu pre fotky.

LinkedIn

Pracoval pre Facebook: Jún 2005 – Január 2010

Pozícia: Inžinier, Produktový manažér

Kde je teraz: Bol spoluzakladateľom medicínskeho startupu GoodRx. Momentálne je partnerom vo Slow Ventures, spolu s inými pôvodnými zamestnancami Facebooku.

Aaron Sittig je autorom konceptov pre označovanie ľudí na fotkách a „páči sa mi to“ tlačidla.

LinkedIn

Pracoval pre Facebook: Máj 2005 – December 2010, Január 2011 – December 2012

Pozícia: Dizajnér, produktový architekt

Kde je teraz: Sittig bol Zuckerbergov blízky kamarát a taktiež bol prvým dizajnérom, ktorého Facebook mal. V roku 2010 firmu opustil, no opäť sa do nej vrátil a tentoraz zastával funkciu produktového architekta. V roku 2015 sa manažérom v dizajnérskej firme Public Studio.

Nick Heyman mal na starosti dozerať na návštevnosť stránky, napriek tomu, že sa vo firme nezdržal dlho.

nheyman / Twitter

Pracoval pre Facebook: Apríl 2005

Pozícia: Vedúci prevádzky

Kde je teraz: Heyman neskôr pracoval v iných technologických spoločnostiach, vrátane Twitteru. Okrem toho aj investoval do startupov.

Steve King bol zodpovedný za prvé reklamy na Facebooku.

(Kevin Colleran, PJ Solomon, Tricia Black and Steve King ) Steve King / Bizjournals

Pracoval pre Facebook: Apríl 2005 – Júl 2006

Pozícia: Riaditeľ mediálneho predaja

Kde je teraz: Po Facebooku zastával King podobnú funkciu pre LocaModa. Dnes vedie investorskú realitnú kanceláriu v Bostone.

Tricia black pracovala pre Y2M. Firmu, ktorá predávala reklamy pre vysokoškolské magazíny. Spoluzakladateľ Eduardo Saverin si s ňou dohodol stretnutie a neskôr sa stala prvou viceprezidentkou pre predaj.

LinkedIn

Pracovala pre Facebook: marec 2005 – jún 2006

Pozícia: Viceprezidentka pre predaj reklám

Kde je teraz: Black je spoluzakladateľkou Victress Capital. Firmy, ktorá investuje do projektov vedených ženami a diverznými tímami.

Steve Chen opustil Facebook iba po pár mesiacoch, pretože sa rozhodol stáť radšej pri zrode YouTube.

Rico Shen / Wikipedia

Pracoval pre Facebook: pár mesiacov v roku 2005

Pozícia: Softvérový inžinier

Kde je teraz: Chen bol spoluzakladateľom YouTube, ktorý neskôr predal Googlu. V roku 2011 založil spoločnosť AVOS. Momentálne pracuje pre investičnú spoločnosť GV, ktorá patrí Googlu.

Matt Cohler bol jedným zo zakladateľov LinkedIn. Dneska je partnerom v Benchmark Capital.

Erik Solheim / Wikipedia

Pracoval pre Facebook: február 2005 – október 2008

Pozícia: Viceprezident produktového manažmentu

Kde je teraz: Okrem Facebooku a LinkedIn mal Cohler prsty vo viacerých obrovských projektoch. Je generálnym partnerom v investičnej firme Benchmark Capital, no spolupracoval aj s Tinder, Greenhouse či Uber.

Ezra Callahan bol spolubývajúci Seana Parkera. Do firmy Facebook bol pôvodne prijatý na to, aby uľahčil robotou Eduardovi Saverinovi.

Facebook

Pracoval pre Facebook: december 2004 – júl 2010

Pozícia: Manažér vnútorných komunikácii, produktový manažér

Kde je teraz: Callahan sa po odchode rozhodol viesť vskutku pokojný život a svoj LinkedIn profil si odvtedy, ako opustil Facebook, vôbec nezmenil. S rodinou žije v Pasadene v Californii a pár rokov dozadu investoval do hotela v Palm Springs.

James Pereira bol siedmym zamestnancom Facebooku. Opustil ho o tri roky neskôr.

Facebook

Pracoval vo Facebooku: Júl 2004 – August 2007

Pozícia: Inžinier

Kde je teraz: Podľa jeho Facebookoveho profilu pracuje ako softvérový inžinier pre Boy Gorilla Enterprises v Portlande, v štáte Oregon.

Dan Neff bol dvadsiatym zamestnancom Facebooku. Pracoval tam len pár mesiacov, počas ktorých bolo náplňou jeho práce uvádzať do chodu nové súčasti stránky.

LinkedIn

Pracoval pre Facebook: máj 2005 – október 2005

Pozícia: Build and release inžinier

Kde je teraz: Od roku 2009 pracoval na viacerých pozíciách v spoločnosti Adobe.

Mark Zuckerberg, zakladateľ a CEO Facebooku. Táto stránka ma modrý dizajn čiastočne pre to, že Zuckerberg trpí typom farbosleposti, ktorý mu sťažuje vnímanie zelenej a červenej farby.

Guillaume Paumier / Wikipedia

Pracoval vo Facebooku: február 2004 – dodnes

Pozícia: CEO

Kde je teraz: Zopár rokov a miliárd dolárov neskôr a Zuckerberg je stále hlavou Facebooku.

Pozri aj: Ako zistiť, kto si vás vymazal z Facebooku? Vyskúšali sme túto zaujímavú aplikáciu, ktorá vám to prezradí

businessinsider.com
0
Komentovať (0)