Foto: twitter.com (Dylan Hawk)

Možno si aj vy spomeniete na ilúziu modrých šiat.

Niektorí ich videli ako modré, kým iní videli zlatú farbu. Ilúzia kolovala internetom pár mesiacov a teraz je tu ďalšia. Tentoraz to nie sú šaty, ale farba topánok, ktorá sa pohrá s vašimi zmyslami.

Bizarná ilúzia

Prvýkrát uverejnila fotografiu na svojom Facebooku Nicole Coulthard. V skupine Girlsmouth chcela zistiť názor ľudí na farbu topánky. Ona ju totiž videla ako svetloružovú s bielymi časťami, kým jej kamarátka trvala na tom, že topánka je svetlomodrá so sivými časťami. Fotografia rozdelila ľudí na dva tábory, niektorí sa prikláňali k ružovej, iní k modrej. Niekoľkí však poukázali na fakt, že topánka nemôže byť modrá či sivá, značka Vans totiž túto konkrétnu obuv v takej farbe nevyrába, len v ružovej.

Modré alebo ružové?

Ako vlastne celá situácia vznikla? Pre denník Metro sa Nicole Coulthard vyjadrila, že topánky si kúpila pred niekoľkými týždňami a rozhodla sa, že sa nimi pochváli mame. Poslala jej teda fotografiu a mama jej odpísala, že jej modrá farba veľmi pristane. Nicole ostala veľmi prekvapená, keďže ona videla topánky ako ružové.

Kedy ste sa zobudili?

Vzhľadom na to, že nejde o prvú takúto bizarnú ilúziu, vedci sa už pozreli na jej koreň. Pascal Wallisch z univerzity v New Yorku hovorí, že to, akú farbu vidíme, závisí od toho, v akom čase sme sa zobudili a teda od toho, akému množstvu denného svetla sme boli počas dňa vystavení. Napríklad, v prípade šiat, ľudia, ktorí sa zobudili skôr, vnímali šaty častejšie ako biele a zlaté. Na druhej strane tí, ktorí ostali počas noci dlhšie hore vnímali farbu šiat viac ako modrú alebo čiernu.

Ilúzií bude pribúdať

Pre IFLScience sa Wallisch vyjadril, že pravdepodobne úraduje rovnaký fenomén aj v tomto prípade aj keď dodáva, že pôsobenie rozličného množstva denného svetla nepôsobí na vnímanie farby u každého rovnako. Aj keď ide teda o jednoduchý jav, jeho vysvetlenie už také jednoduché nie je a mätie dokonca aj vedcov. Predpokladá sa však, že toto nie je posledná ilúzia svojho druhu a čoskoro sa ich bude objavovať viac, teraz keď už o nej ľudia vedia.

Keď sa totiž o nejakom jave dozvieme, zvyčajne ho zrazu vidíme všade okolo seba.

iflscience, metro
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )