Foto: K2 Studio

Dokument Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom získal na Medzinárodnom filmovom festivale FIFAD vo Švajčiarsku najvyššie ocenenie Diable d'Or v kategórii World Culture.

Festival sa konal od 5. do 12. augusta v Les Diablerets a patrí medzi najdôležitejšie svojho druhu na svete. Film o starej generácii nosičov z Vysokých Tatier zhodnotila medzinárodná porota slovami: „Nosičské remeslo je cesta k vnútornému pokoju. Aj napriek veľkej námahe a často nepriaznivým podmienkam to je duchovný zážitok.“

Je to v poradí 16 ocenenie pre snímku Sloboda pod nákladom. „Vysoké Tatry sú posledným miestom v Európe, kde sa nosičské remeslo ešte zachovalo a teší ma, že aj vďaka tomuto dokumentu vzrástol záujem mladých ľudí o nosenie na tatranské chaty,“ uviedol režisér oceneného filmu Barabáš.

Po medzinárodných úspechoch v Kanade, Španielsku, Poľsku, Česku, Slovinsku, Macedónsku sa dokument nominoval do talianskej Cervinie, kde sa predstavia iba filmy, ktoré už získali na horských festivaloch Grand Prix. Diváci ho uvidia aj v Južnej Kórei, Nemecku, Rusku či Poľsku. Na Slovensku sa dokument Sloboda pod nákladom stal najúspešnejším filmom Asociácie slovenských filmových klubov za rok 2016.

Pozri aj: Talianka so slovenskými koreňmi bojuje proti škatuľkovaniu ľudí v jedinečnej sérií odvážnych fotiek z centra Bratislavy

TASR

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články